Działka nad jeziorem – sposoby zagospodarowania

Maciej Piwowski
29.03.2016

Być może kupiłeś swoją wymarzoną działkę nad jeziorem i chcesz ją zagospodarować. Zastanawiasz się jednak co będzie dla Ciebie odpowiednią opcją – korzystanie z niej wyłącznie w celach wypoczynkowych czy może zrobienie z niej dodatkowego źródła dochodu? Jakie są tego koszta i w co możesz zainwestować, dowiesz się właśnie z tego artykułu.

Wypoczynek na działce nad jeziorem

Najczęściej działka nad jeziorem to nasza mała oaza przed codziennym zabieganiem oraz zakorkowanymi miastami. Zastanawiamy się więc często czy postawić tam altankę czy może mały domek letniskowy. Przede wszystkim chodzi o koszty. Altanka jest kilkakrotnie tańsza, jednak nie będziemy mogli w niej nocować w razie złej pogody. No właśnie - jeżeli zamierzamy spędzać na naszej działce całe weekendy to o wiele lepszym rozwiązaniem jest domek i zamontowanie tam podstawowych wygód - jakaś kuchenka, mini łazienka. Jeżeli jednak przyjeżdżamy na działkę na jeden dzień to altanka nam w zupełności wystarczy. Pamiętajmy, że zarówno altanka jak i domek letniskowy powinny być zabezpieczone przed wilgocią oraz być zbudowane na twardym podłożu.

Można też wybudować pomost. Mimo, że bardzo dużo osób ma na swoich działkach dostęp do jeziora, to mało kto decyduje się na ten krok. Czasami przeciwwskazaniami jest po prostu brzeg - bardzo łagodny i płytki. Jednak kiedy od razu mamy przysłowiową „głębinę”, to warto się nad pomostem zastanowić. Zazwyczaj są one budowane przez osoby, które mają w swoim posiadaniu łódkę lub będą ją chcieli w bliskim czasie nabyć. Jest to jednak nie tylko dobre rozwiązane dla żeglarzy, ale także dla wędkarzy czy osób lubiących się popluskać w wodzie.

Spędzanie czasu nad wodą wycisza, a posiadanie własnej działki nad jeziorem sprawia, że możemy zapraszać znajomych i robić tam małe posiadówki przy ognisku czy też grillu. Można jednak także inaczej wykorzystywać te miejsca.

A może biznes?

Czasami okazuje się, że nasze działki nad jeziorem stoją odłogiem. Mieszkamy w innym miejscu, nie interesujemy się kawałkiem ziemi lub chcemy ją sprzedać. A może warto sprawić, aby działka sama zarabiała na siebie? Jeżeli jezioro jest znane i przybywa nad nie dużo turystów to warto pomyśleć o jakimś biznesie, chociażby tylko na okres wiosenno - letni. Nie musimy od razu budować baru czy też restauracji, ale na początek można oferować turystom parking. Nasz wkład jest bardzo mały - musimy po prostu znaleźć osobę, która będzie pobierała opłatę, lub możemy robić to sami. To świetne rozwiązanie przede wszystkim dla tych, którzy mają działki niezagospodarowane i bardzo duże. Innym pomysłem jest wypożyczalnia sprzętu wodnego, jednak tutaj musimy już zainwestować większe środki pieniężne. Wiąże się to także z założeniem własnej działalności gospodarczej.

Działka nad jeziorem może być dla nas źródłem nie tylko wypoczynku, ale i zarobku. To jak ją zagospodarujemy zależy tylko od nas. Zawsze może bowiem się okazać, że ceny działek nad jeziorem wzrosną, zostanie ono zagospodarowane, a my będziemy mogli czerpać z tego jeszcze większe profity.

Artykuł sponsorowany.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie