Dywan do dziecięcego pokoju – praktyczny i estetyczny element aranżacji

Mariusz Siwko
17.02.2022

Urządzanie dziecięcego pokoju jest pewnym wyzwaniem. Takie pomieszczenie powinno spełniać funkcje estetyczne, praktyczne i być bezpieczne. Poza tym pokój dziecka powinien przypaść do gustu jego głównemu rezydentowi – to przecież azyl i własne małe królestwo, w którym dziecko powinno się czuć najbardziej komfortowo. Wybór odpowiedniego dywanu do dziecięcego pokoju  także powinien uwzględniać te wytyczne.

Dywany to długa historia – powstały w Azji Centralnej między II i III tysiącleciem p.n.e. Przez wszystkie wieki, aż do dziś, pełnią one funkcje praktyczną, izolując między innymi od zimna, a także estetyczną. W różnych zakątkach świata były kładzione nie tylko na podłogach, ale również wieszane na ścianach. Funkcja dekoracyjna dywanów sprawiała, że były one stosowne w pomieszczeniach reprezentacyjnych. Dziś nowoczesne o różnorodnym wzornictwie dywany są ważnym elementem wystroju nie tylko salonów, ale także innych pomieszczeń. Szeroki asortyment pozwala również wybrać odpowiedni dywan do pokoju dziecka. Istotne jest jednak to, by zrobić to według sprawdzonego zamysłu. W dalszej części artykułu parę praktycznych wskazówek, jak spośród dużej liczby oferowanych dywanów wybrać taki, który najlepiej sprawdzi się w pokoju dziecka.

Dywan dla dziecka – podejście praktyczne

Dywan w pokoju dziecięcym przede wszystkim powinien być wykonany z materiałów najwyższej jakości. Po pierwsze dlatego, że dzieci to istoty dość dynamiczne, więc możemy mieć pewność, że dywan będzie mocno eksploatowany. Po drugie, wysokiej jakości przetestowane materiały zapewnią bezpieczeństwo użytkowania dywanu, a to w przypadku dzieci jest bardzo ważne. Dlatego też polecane są dywany wykonane z tkanin naturalnych. Jednak w dobie różnych alergii, które często występują u dzieci dużą popularnością cieszą się także dywany wykonane z włókien sztucznych. Są one dobrym wyborem także z tego powodu, że w przypadku częstych zabrudzeń łatwo jest usunąć z nich plamy – często wystarczy użyć środka do dywanów i wytrzeć mokrą szmatką „na szybko“ powstałą plamę. Istotne jest również to że takie dywany można prać w pralce w temperaturze 30 stopni Celsjusza i nie obawiać się o to, że stracą one na jakości. 

Dywanowe bezpieczeństwo

Dzieci słyną z różnych często nieprzewidywalnych pomysłów i z natury są dość dynamiczne. Ważne jest więc to, by ich pokój nie stwarzał zagrożeń podczas zabawy. Dlatego dobrym wyborem jest dywan, który ma antypoślizgowy spód. W ten sposób będziemy mieć pewność, że podczas nawet dużych szaleństw, dywan pozostanie na miejscu i nie przyczyni się do upadku pociechy. Jak już wcześniej wspomniano, ważne jest, by dywany były wykonane z certyfikowanych tkanin, a farby użyte do ich barwienia nie były toksyczne. Jest to dość istotne w przypadku małych dzieci, które lubią smakować (i to dosłownie) całe swoje otoczenie. W przypadku małych dzieci z tego względu trzeba też pamiętać o tym, by dywany nie zawierały żadnych elementów, które łatwo oderwać. Dla łatwiejszego zachowania czystości i uniknięcia schowania się w dywanie różnych małych elementów dla dzieci małych polecane są dywany z bardzo krótkim włosiem. Ponieważ większość dzieci uwielbia zabawy na podłodze, warto też zadbać o to, by wybrany dywan odpowiednio izolował od zimnej podłogi i był wystarczająco miękki, by podczas wykonywania różnych akrobatycznych figur przez najmłodszych nie powodował otarć skóry.

Dywany dla dzieci – do wyboru, do koloru

Powyższe stwierdzenie nie jest w żadnej mierze przesadzone. Oferta dywanów dla dzieci to dywany w różnych kształtach: kwadratowe, okrągłe, owalne i prostokątne, i wielkościach – w związku z tym łatwo jest dopasować do metrażu pomieszczenia i rozstawu w nim poszczególnych mebli, tak by efekt był i praktyczny, i estetyczny. Bogata kolorystyka pozwala na dobór dywanu dla dziecka pod względem barw. Można zdecydować się na dywan w bardziej stonowanej w kolorystyce, jasny, który dobrze wygląda w mniejszych pomieszczeniach i optycznie powiększa ich przestrzeń albo wybrać bardzo radosne kolorystyczne szaleństwo. Dywany dla dzieci to także oferta dla dzieci najmłodszych, jak i trochę starszych oraz dla młodzieży – te ostatnie są zazwyczaj bardziej abstrakcyjne, np. geometryczne wzory. Dzięki temu dywan można doskonale dopasować do panującego w tym małym królestwie (jakim jest pokój dziecięcy) stylu.

Dywan dziecięcy – zachęta do zabawy

Dywany dla dzieci mogą być zachętą do zabawy i... edukacji. W tym drugim przypadku sprawdzą się na przykład dywaniki z nadrukowanym miastem i ulicami, które nie tylko posłużą do zabawy autkami, ale też pozwolą wdrożyć się w zasady ruchu drogowego. Dywany to także nadruki z bajkowymi postaciami oraz ukochanymi przez wiele dzieci jednorożcami. Dywan stanowiący znakomitą przestrzeń do zabawy to na przykład taki z nadrukiem boiska, gry w klasy, dinozaurów, baśniowej krainy, kosmosu czy dżungli. 

Dywany dziecięce w sklepeureka.pl spełnią oczekiwania nie tylko opiekunów, którzy chcą zapewnić dzieciom bezpieczną i radosną przestrzeń. Bogate wzornictwo dywanów sprawia, że ucieszą także dzieci.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.