Dwa pokoje w kawalerce? Kilka wskazówek na dobry początek

Antoni Kwapisz
20.03.2023

Mieszkania są dziś tak horrendalnie drogie, że wiele osób nie może już sobie pozwolić na zakup standardowego M3 czy M4. Największy popyt obserwujemy na rynku kawalerek. Ograniczona powierzchnia wcale nie musi oznaczać słabej funkcjonalności mieszkania. Przy odrobinie zmysłu architektonicznego można np. wydzielić dwa pokoje w kawalerce i zyskać pełnoprawne mieszkanie dla małej rodziny. Trzeba tutaj natomiast pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które omawiamy w naszym poradniku.

Uwaga na efekt dwóch klitek!

Zanim kupisz materiały potrzebne do wydzielenia osobnego pokoju w kawalarce, to dobrze przemyśl swój plan. Częstym błędem jest doprowadzenie do sytuacji, w której zamiast jednego całkiem przestronnego pomieszczenia, uzyskujemy dwie ciemne, nieustawne klitki. Mierz, rysuj, rób rzuty, fotografuj – wszystko to pozwoli Ci wybrać najlepszą strategię remontową.

Co z naturalnym światłem?

Drugi pokój potrzebuje źródła naturalnego światła, z czym może być niestety problem. Trudno przecież byłoby postawić ściankę działową w połowie okna, prawda? Jest na to rozwiązanie. Można wykonać otwór w ściance działowej lub nie prowadzić jej do samego sufitu, dzięki czemu do dodatkowego pokoju będzie wpadać światło z sąsiedniego pomieszczenia.

Co z ogrzewaniem?

Kolejną krytyczną kwestią wymagającą przemyślenia jest ogrzewanie. Jeśli planujesz wydzielić niewielki pokój, to prawdopodobnie uda się go ogrzać powietrzem z sąsiednich pomieszczeń (przez szczelinę między drzwiami a podłogą. W ostateczności można rozbudować instalację hydrauliczną lub zastosować coraz popularniejsze maty grzewcze/promienniki.

Może antresola?

Jeśli z obliczeń wychodzi, że wydzielenie dodatkowego pomieszczenia w kawalarce byłoby przerostem formy nad treścią, to można przejść do planu B i rozważyć wykonanie antresoli. Jest to nie tylko efektowne, ale też całkiem praktyczne rozwiązanie, które pozwoli zyskać kolejne miejsce do spania np. dla rodziców czy dla dziecka. Warunek? Mieszkanie musi być wystarczająco wysokie

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie