Dwa pokoje? Biorę! Optymalne wybory

Marek Szydełko
22.09.2017

Mieszkania dwupokojowe, określane także mianem M3, to zdecydowanie najpopularniejsza kategoria nieruchomości w naszym kraju. Powodów jest kilka, a każdy z nich powinien przekonać osobę zainteresowaną rynkiem inwestycyjnym, że zakup mieszkania dwupokojowego z myślą o jego odsprzedaży lub wynajmie jest bardzo dobrym pomysłem.

Optymalny wybór

Ponieważ mieszkania w Polsce nadal są bardzo drogie w relacji do przeciętnych zarobków, Polacy muszą iść na spore kompromisy. Mało kto może sobie pozwolić na zakup czy wynajem lokalu w 100% spełniającego jego oczekiwania. Głównym kryterium jest cena i to ona decyduje o popularności mieszkania na rynku.

Mieszkanie dwupokojowe to optymalne rozwiązanie dla bardzo dużej grupy nabywców i najemców. Jest już dostatecznie duże, aby wygodnie zamieszkało w nim małżeństwo z dzieckiem czy pary studentów. Z uwagi na ograniczony metraż nie jest natomiast przesadnie drogie w zakupie (poza Warszawą niekoniecznie trzeba się też posiłkować kredytem) i w utrzymaniu, co także ma znaczenie dla przyszłych nabywców/najemców.

Taki lokal jest akceptowalnym kompromisem dla osób, których zwyczajnie nie stać na większe mieszkanie, ale jednocześnie kawalerka jest dla nich zdecydowanie za mała. W tym tkwi tajemnica popularności mieszkań dwupokojowych i to niezależnie od lokalizacji.

Duża stopa zwrotu

Mieszkanie dwupokojowe w atrakcyjnej lokalizacji to zdecydowanie najlepszy pomysł na inwestycję dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z rynkiem nieruchomości. Taki lokal jest bardzo łatwo wynająć. Dwa osobne pokoje gwarantują duże zainteresowanie ze strony zarówno rodzin, jak i studentów, przy czym Ci drudzy będą skłonni zapłacić więcej (bo zrzucą się na czynsz w kilka osób).

Takie mieszkanie nie będzie również problematyczne przy ewentualnej odsprzedaży, ponieważ lokale dwupokojowe są bardzo poszukiwane przez inwestorów, ale także przez osoby chcące nabyć mieszkanie dla siebie. W dobie restrykcyjnych norm udzielania kredytów hipotecznych wielu nabywców nie ma zdolności kredytowej pozwalającej na zakup większej nieruchomości.

Ważne

Najbardziej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe po kapitalnym remoncie lub z rynku pierwotnego. O wysokości zysku inwestora będzie zatem decydować standard wykończenia oraz lokalizacja.

Wszystko to sprawia, że właśnie mieszkania dwupokojowe zapewniają jedną z najwyższych stóp zwrotu na polskim rynku nieruchomości. Ich zakup przez inwestora jest przy tym mało ryzykowny. To świetny pomysł na ulokowanie kapitału w dobie nisko oprocentowanych lokat i innych produktów bankowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie