Drzwi do kuchni: tak czy nie?

Krzysztof Jagielski
24.03.2020

Od dobrych kilkunastu lat obowiązuje trend projektowania kuchni otwartych na pozostałe pomieszczenia. Jest to bez wątpienia bardzo praktyczne i efektowne rozwiązanie, które w dodatku pozwala zaoszczędzić sporo przestrzeni – zwłaszcza, gdy planujemy aneks kuchenny połączony z salonem. Nie wszyscy jednak są orędownikami otwartych kuchni. Czasami refleksja przychodzi później i wtedy pojawia się pomysł oddzielenia kuchni od reszty domu drzwiami. Jakie są zalety, a jakie wady takiego rozwiązania?

Zalety zastosowania drzwi do kuchni

Oddzielenie kuchni od reszty domu czy mieszkania drzwiami można zdecydowanie polecić osobom, które dziś narzekają na hałasy dobiegające z tego pomieszczenia w trakcie gotowania. Czyli: jedna osoba przyrządza obiad, a druga w tym czasie nie może spokojnie obejrzeć czegoś w telewizji w salonie, bo ciągle słyszy skwierczenie mięsa na patelni czy bulgot gotujących się ziemniaków.

Nie zapominajmy również o zapach kuchennych, które mogą być dość uciążliwe i utrzymywać się w całym domu przez wiele godzin. Jeśli kuchnia jest otwarta, to nie da się tego w żaden sposób uniknąć – nie pomoże nawet wydajny okap.

Poza tym kuchnia z drzwiami jest bardzo praktyczna podczas wizyt znajomych czy imprez rodzinnych. Można ją po prostu zamknąć i tym samym schować cały bałagan przed wzrokiem gości, zostawiając sobie sprzątanie na później.

Pamiętaj o wadach

Zastosowanie drzwi do kuchni nie jest na pewno rozwiązaniem idealnym. Pierwszą wadą, o której warto wspomnieć, jest pewne ograniczenie funkcjonalności mieszkania. Otwarte kuchnie projektuje się po to, aby można było swobodnie przechodzić między dwoma najbardziej uczęszczanymi pomieszczeniami w domu, czyli właśnie kuchnią i salonem. Gdy oddzielimy je drzwiami, funkcjonalność mieszkania czy domu natychmiast na tym ucierpi.

Kolejną wadą jest to, że zamknięta kuchnia, na przykład na czas przygotowywania obiadu, odseparowuje domowników od siebie. Jest to problem z punktu widzenia osób bardzo zapracowanych, które mają niewiele okazji, by pobyć razem.

Warto również wspomnieć o tym, że kuchnia oddzielona od reszty domu drzwiami jest mniej ustawna i trudniej będzie w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń. W pierwszej kolejności trzeba przecież zadbać o wygodną i bezpieczną komunikację – dlatego w bezpośrednim pobliżu drzwi nie zastosujemy np. zabudowy meblowej. Jest to szczególnie duży problem w przypadku kuchni o niewielkim metrażu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.