Drewniane drzwi zewnętrzne: wybrać sosnowe czy dębowe?

Remigisz Szulc
21.05.2018

Każdy dom musi posiadać drzwi zewnętrzne, często nazywane też wejściowymi. Już dawno minęły czasy, gdy przy ich wyborze kierowaliśmy się wyłącznie ceną i dostępnością. Obecnie drzwi stanowią ważny element architektury budynku i muszą być idealnie dopasowane zarówno do stolarki okiennej, jak i wyglądu elewacji. Niezmiennie największą popularnością wśród inwestorów cieszą się drewniane drzwi zewnętrzne, szczególnie sosnowe i dębowe. Które z nich wybrać? Podpowiadamy w naszym poradniku.

Drzwi dębowe: ponadczasowa elegancja, świetna trwałość

Największym atutem drzwi dębowych jest oczywiście fakt, że gwarantują one znakomitą odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dębina to twarde drewno o znacznej gęstości (650 kg/m3), a więc niewrażliwe na drobne uszkodzenia, wgniecenia, zarysowania. Dodatkowo drzwi dębowe świetnie wyciszają wnętrze domu, co ma znaczenie w sytuacji, gdy budynek znajduje się w głośnej okolicy.

Dąb wyróżnia się jeszcze jednym istotnym szczegółem. Otóż to drewno zawiera garbniki, czyli naturalne substancje konserwujące. Dzięki temu nie ma praktycznie możliwości, by drzwi dębowe zostały zaatakowane przez pleśnie, grzyby czy inne pasożyty. Z drugiej jednak strony garbniki powodują ciemnienie drewna i zwiększają jego podatność na pękanie. Dlatego drzwi i tak wymagają dodatkowego zabezpieczenia lakierem.

Wadą dębowych drzwi zewnętrznych bez wątpienia jest natomiast wysoka cena zakupu. Warto także wspomnieć o ich znacznym ciężarze, co może być problemem dla dzieci, osób starszych czy niepełnosprawnych.

Drzwi sosnowe: tańsze, ale to nie jest ich jedyna zaleta

Drzwi zewnętrzne z drewna sosnowego cieszą się w naszym kraju mniejszą popularnością. Znacznie częściej wybieramy je natomiast do wnętrz. Wynika to z przekonania, że sosna nie jest drewnem zbyt wytrzymałym i nie nadaje się do stosowania w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. To nie do końca prawda.

Zewnętrzne drzwi sosnowe spokojnie mogą służyć domownikom przez długie lata, oczywiście pod warunkiem zabezpieczenia powierzchni drewna wysokiej jakości impregnatem. Sosna ma tę przewagę nad chociażby dębem, że znakomicie chłonie i oddaje wilgoć. Dzięki temu drzwi narażone na kontakt z deszczem i śniegiem nie będą pękać czy się rozsychać.

Drzwi z sosny są także znacznie lżejsze niż te dębowe, co jest atutem z punktu widzenia osób niepełnosprawnych czy starszych.

Wady? Na pewno trzeba wspomnieć o miękkości drewna sosnowego, które jest przez to podatne na uszkodzenia mechaniczne. Niska gęstość sosny powoduje też, że drzwi nie zapewnią skutecznej ochrony przed hałasami z zewnątrz.

Wybór wydaje się być zatem prosty. Jeśli budżet nie stanowi problemu, postaw na drzwi dębowe. Jeśli natomiast musisz zaoszczędzić, to dobrej jakości drzwi sosnowe również powinny spełnić Twoje oczekiwania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.