Drewniana podłoga: piękna, ale problematyczna

Piotr Kowalczyk
16.02.2021

Istnieje wiele sposobów na wykończenie posadzki. Największą popularnością w naszym kraju cieszą się panele laminowane, które oferują świetny stosunek ceny do jakości i wyglądu. Pod tym ostatnim względem bezkonkurencyjna okazuje się być natomiast podłoga drewniana – na przykład wykończona deskami czy parkietem. Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie musisz poznać jego najważniejsze wady, które opisujemy w naszym poradniku.

Podatna na uszkodzenia

Podłoga drewniana nie jest najlepszym wyborem do domu, w którym mieszkają zwierzęta (zwłaszcza koty) oraz małe dzieci. Trudno będzie w takiej sytuacji zachować jej estetyczny wygląd przez dłuższy czas. Naturalne drewno, nawet bardzo twardego gatunku (jak dąb czy buk) łatwo ulega zarysowaniu, pojawiają się w nim widoczne gołym okiem wgniecenia.

Trzeba o nią bardzo dbać

Drewniana okładzina podłogowa jest przepiękna, ale tylko do czasu – prędzej czy później zauważymy na niej nieestetyczne uszkodzenia. Jedynym sposobem na spowolnienie degradacji drewna jest ostrożne korzystanie z podłogi oraz stosowanie różnych form ochrony, jak np. wykładzina, dywan czy gruby materiał układany na powierzchni przed przyjściem gości. Trzeba natomiast sobie szczerze powiedzieć, że wygląda to słabo i nie po to inwestujemy w drewno, aby je przykrywać.

Wymaga odnawiania

Nie każdy posiadacz drewnianej podłogi zdaje sobie sprawę z tego, że jej ułożenie nie kończy etapu inwestycji. Taka podłoga za jakiś czas będzie wymagać odnowienia – najczęściej lakierowania, a okresowo także cyklinowania. Są to uciążliwe, czasochłonne i kosztowne czynności.

Nieodporna na zalanie/zachlapanie

Gdy wyleje się nam np. woda na podłogę pokrytą płytkami, panelami winylowymi lub nawet laminowanymi, będziemy mieć trochę czasu na pozbycie się problemu bez ryzyka uszkodzenia okładziny. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku podłogi drewnianej. Tutaj konieczne jest natychmiastowe usunięcie płynu, aby nie doszło do wniknięcia wilgoci pomiędzy fragmenty drewna. Jeśli to zaniedbamy lub nie będziemy mieć takiej szansy (bo nie ma nas w domu), to podłoga może zostać poważnie uszkodzona.

Wysoka cena

Na koniec argument finansowy. Drewniane podłogi zawsze są znacznie droższe od tych wykonanych z paneli, a nierzadko także ceramiki czy gresu. Nie warto natomiast na nich oszczędzać, ponieważ drewno gorszego gatunku bardzo szybko straci estetyczny wygląd w toku normalnej eksploatacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie