Dostajesz 500+ na dziecko? Odkładaj na mieszkanie!

Maciej Piwowski
20.12.2017

Program Rodzina 500+, choć budzi kontrowersje, bez wątpienia bardzo przysłużył się milionom polskich rodzin i poprawił ich sytuację ekonomiczną. Wbrew powszechnej opinii nie wszyscy wydają te pieniądze na zachcianki. Są rodzice, którzy traktują pomoc od państwa, jako świetny sposób na ułatwienie dziecku startu w dorosłe życie. Na popularności zyskuje szczególnie pomysł odkładania pieniędzy na zakup mieszkania dla pociechy.

Jak zacząć?

Najlepiej od razu! Załóżmy, że masz roczne dziecko. To oznacza, że pieniądze z tytułu 500+ będziesz otrzymywać jeszcze przez 17 lat. Policzmy zatem:

500 złotych x 204 miesiące = 102 tysiące złotych.

Całkiem niezła sumka, prawda? Oczywiście pieniądze można gromadzić na koncie oszczędnościowym, aby zachować do nich stały dostęp w razie, gdyby miały się przydać wcześniej. Zakładając oprocentowanie na poziomie skromnych 1,5%, ze 102 tysięcy złotych zrobi się lekko ponad 120 tysięcy. Taka kwota powinna pozwolić na zakup kawalerki w dużym mieście, nawet uwzględniając wzrost wartości nieruchomości w tak długiej perspektywie czasowej.

Znając to proste wyliczenie będzie Ci o wiele łatwiej podjąć decyzję o odkładaniu pieniędzy z programu rządowego na mieszkanie dla dziecka. Na pewno doskonale wiesz, jak trudno jest „dorobić się” własnego M. Będziesz mieć ogromną satysfakcję mogą pomóc w tym swojej pociesze.

Nie musisz odkładać wszystkiego

Jeśli Twoja sytuacja ekonomiczna nie pozwala Ci odkładać całej kwoty z tytułu 500+, to przynajmniej postaraj się wydzielić z niej część, która będzie przeznaczona na przyszłą inwestycję mieszkaniową. Jeśli zaczniesz odkładać tylko 200 złotych, to po 17 latach uzbierasz (po uwzględnieniu odsetek) około 43 tysiące złotych. Taka kwota nie pozwoli na zakup mieszkania, ale może stanowić znaczący wkład własny do kredytu hipotecznego.

Dzięki temu Twoje dziecko nie będzie musiało zaciągać wysokiego kredytu, co pozwoli mu spłacać o wiele niższe raty miesięczne. A pamiętajmy, że mówimy o odkładaniu zaledwie 200 złotych miesięcznie, w dodatku z pieniędzy od państwa (a więc niewydzielanych z podstawowego budżetu domowego).

Wielu Polaków narzeka, że nie ma oszczędności, bo brakuje im pieniędzy, by zacząć odkładać. Dobitnie pokazaliśmy, że to bardziej kwestia lekkomyślnego podejścia do finansów i braku świadomości, jak niewielkie kwoty, regularnie wpłacane na konto oszczędnościowe, po kilkunastu latach mogą dać pokaźną sumę. Program Rodzina 500+ jest świetną okazją do zabezpieczenia przyszłości mieszkaniowej dziecka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.