Każdy trawnik z czasem zaczyna marnieć. Wynika to najczęściej z tego, że niektóre fragmenty murawy nie są dostatecznie nawadnianie. Swoje robią też owady, ptaki, krety czy nornice. Jeśli na Twoim trawniku pojawiły się puste place, to nadal możesz temu zaradzić poprzez dosianie trawy. Trzeba się jednak do tego przyłożyć. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.
Na początek musisz dokładnie oczyścić cały teren, na którym chcesz dosiać trawę. Pozbądź się chwastów wieloletnich, niezależnie od ich wielkości. Konieczne może być również usunięcie pojedynczych kępek trawy, aby nie zabierały energii i nie dławiły wzrostu nowych źdźbeł.
Przygotuj ziemię pod dosiewkę
W tym celu przede wszystkim przekopujemy ziemię, aby ją wzruszyć – na ubitym gruncie trawa nie będzie w stanie się ukorzenić. Następnie wyrównujemy teren, kilkakrotnie grabimy i nawilżamy.
Dobrym wyborem będzie tzw. trawa regeneracyjna, która świetnie nadaje się na dosiewki, ponieważ szybko się ukorzenia. Jest droga, natomiast na dosiewkę prawdopodobnie wystarczy Ci około 1 kilogram trawy, dlatego nie ma co na tym oszczędzać.
Po wysianiu trawy musisz o nią szczególnie pieczołowicie dbać – w przeciwnym razie nie dogoni starej trawy i zostanie zdominowana przez chwasty. Codziennie, a nawet kilka razy dziennie podlewaj ją z konewki, nie chodź po niej, uważaj też na psa czy kota – nie pozwalaj zwierzakowi zbliżać się w miejsce dosiewki.
Wstrzymaj się z koszeniem trawy w tym sektorze przez minimum kilka tygodni. Pogódź się z tym, że przez jakiś czas murawa nie będzie wyglądać idealnie. Podczas koszenia część nasion zostanie wciągnięta do kosza, a młode, delikatne źdźbła mogą zostać uszkodzone kołami kosiarki.
Dosiana trawa powinna wzejść po około 2-3 tygodniach, a przez kolejne tygodnie ukorzenić się na tyle, aby tworzyć równą powierzchnię ze starą murawą.