Utrzymana w czystości podłoga to jeden z najważniejszych elementów schludnego domu, dlatego tego akurat obowiązku nie warto zaniedbywać i odkładać na mityczne "wiosenne porządki". To właśnie zimowy czas jest dla naszych podłóg najcięższym okresem, a dla akcesoriów do sprzątania najważniejszym testem, bo ze względu na pogodę podłogę "upiększają" takie rzeczy jak błoto, stare liście oraz topniejący lód i śnieg. W niniejszym artykule omówimy, jak dwoma prostymi środkami (czy też tak zwanymi "domowymi sposobami") najlepiej jest czyścić podłogi pokryte płytkami lub kafelkami.
Podłogi tego typu mogą być łatwe lub trudne do utrzymania w czystości, w zależności od rodzaju płytek, którymi są wyłożone. Twarde powierzchnie można stosunkowo łatwo wytrzeć, ale fugi są już trudniejsze do czyszczenia. Rzućmy okiem na kilka metod, których można użyć do czyszczenia podłóg z płytek. Przed wypróbowaniem którejkolwiek z tych metod czyszczenia, należy najpierw zamieść i odkurzyć podłogę.
Metoda przydatna szczególnie w kuchni, stosująca akcesoria do sprzątania dostępne od ręki dosłownie w każdym domu. Należy wymieszać w wiadrze w równych proporcjach ocet i ciepłą wodę oraz chwycić za zwyczajny mop podłogowy. Kwasowość w occie pomoże usunąć niewidoczny tłuszcz i brud z płytek podłogowych. Jeśli pod ręką akurat nie ma octu (kuchnia bez octu to jak żołnierz bez karabinu), można użyć zamiast tego pół szklanki mocnego alkoholu. Po przetarciu całej podłogi należy czynność powtórzyć - ale już tylko z ciepłą wodą. To swojego rodzaju płukanie podłogi, które potrzebne jest głównie ze względu na mało przyjemny zapach octu lub alkoholu.
Proszki do szorowania można dostać właściwie w każdym sklepie z akcesoriami do sprzątania. Wybierając odpowiedni dla naszych podłóg środek, najlepiej jest kierować się marką i ceną - odrzucając raczej produkty nieznane lub kosztujące podejrzanie mało. Ważne jest to dlatego, że niskiej jakości proszki być może oczyszczą podłogę, jednak z dużym prawdopodobieństwem mogą ją porysować. Co ciekawe, całkiem dobry i godny zaufania proszek do szorowania podłóg można wykonać samemu. Wystarczy w niewielkim naczyniu połączyć sól kuchenną, sodę oczyszczoną oraz boraks. Do tej mieszanki proszków dodaje się wodę, a efektem całej operacji jest pasta czyszcząca. To idealne akcesoria do sprzątania niewielkich fragmentów podłogi, na których usadowiła się uciążliwa plama (nie warto stosować takiej pasty na całej powierzchni podłogi, ponieważ jest to trochę jak strzelanie z armaty do komara).
Pastę należy rozprowadzić na płytce ściereczką lub papierowym ręcznikiem i pozostawić na pięć do dziesięciu minut. Następnie należy użyć szczoteczki z miękkim włosiem do wyszorowania płytki. Po zakończeniu szorowania trzeba jeszcze tylko przemyć podłogę ciepłą wodą i gotowe.
Artykuł partnera.