Domowa hodowla kur niosek

Jerzy Biernacki
27.06.2022

Przygotowanie miejsca pod domową hodowlę kur niosek to spore wyzwanie nawet dla doświadczonego hodowcy. Osoby zastanawiające się nad taką inwestycją powinny nie tylko zapewnić kurom odpowiednio dużo miejsca, ale też w miarę możliwości oddalić kurnik od domu, chroniąc się przed nieprzyjemnym zapachem

Gdzie postawić kurnik?

Domowa hodowla kur niosek powinna być przede wszystkim przyjazna dla zwierząt. Dlatego kurnik powinien zapewniać im odpowiednio dużo miejsca. Zaleca się, aby jeden metr kwadratowy jego powierzchni przypadł na maksymalnie dwie kury. Wybieg dla kur powinien być bardziej obszerny, by każda wchodząca w skład hodowli kura, miała dostęp do co najmniej 4 metrów kwadratowych powierzchni. Kurnik powinien być ulokowany w miejscu, w którym poziom wody gruntowej znajduje się co najmniej metr poniżej poziomu gleby.

ABC budowy kurnika

Po wylaniu fundamentu podłoże kurnika należy położyć około 30 cm nad gruntem. Sam kurnik powinien zostać wybudowany z oheblowanych desek, a jego drzwi wejściowe powinny być umieszczone od strony wschodzącego słońca. Kurnik nie musi być ogrzewany. Ważne, aby zaizolować go termicznie styropianem lub wełną mineralną. Sąsiadujące z izolacją powierzchnie desek powinny być odpowiednio zakonserwowane. Na koniec należy odpowiednio zabezpieczyć dach, pokrywając go drewnem, dachówką lub tworzywem sztucznym. Kurnik powinien posiadać zabezpieczone siatką okienko wentylacyjne, które ochroni kury przed drapieżnikami.

Oświetlenie kurnika

Zapewnienie kurom właściwych warunków bytowania wiąże się z koniecznością odpowiedniego oświetlenia jego wnętrza. Wystarczy do tego w miarę duże okno, którego powierzchnia wyniesie 1/3 powierzchni metrażu. Dodatkowo warto go zaopatrzyć w oświetlenie o mocy 3W (jest to wartość odpowiednia dla kur). Oświetlenie należy włączać w okresie późnej jesieni, zimy i wczesnej wiosny.

Wyposażenie kurnika

Kurnik warto wyposażyć w poidło i karmnik dla kur. O ile kurom należy zawsze dostarczać czystą, świeżą wodę, o tyle nic nie stoi na przeszkodzie, by zapewnić im pewien zapas żywności na dłużej. W tym celu warto doposażyć się w specjalny, cylindryczny karmnik dla kur, który napełnia się raz na dłuższy czas.

Inkubator do jaj — co to takiego?

Istotnym elementem każdej hodowli kur jest inkubator do jaj. Jest to urządzenie, dzięki któremu można ogrzać jajka bez obecności kur. Zadaniem inkubatora jest też właściwa wentylacja powietrza, a także zachowanie jego stabilnej, właściwej wilgotności. Dobrej jakości inkubator do jaj może obracać jajko nawet raz w ciągu godziny!

Budowa kurnika nie jest łatwa, ale daje przyszłemu hodowcy mnóstwo satysfakcji.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie