Zdecydowana większość projektów domów jednorodzinnych uwzględnia kotłownię, czyli pomieszczenie gospodarcze, w którym pracuje urządzenie grzewcze – na przykład kocioł gazowy. Obecnie jednak trudno mówić o konieczności posiadania kotłowni, a wręcz w wielu przypadkach można z niej zrezygnować. Przykłady znajdziesz w naszym poradniku.
Jeśli planujesz ogrzewać dom pompą ciepła, klimatyzacją czy np. kablami grzewczymi, to nie potrzebujesz kotłowni. Ewentualna jednostka wewnętrzna pompy spokojnie może być zamontowana w garażu czy nawet pod schodami lub w łazience.
Jeśli chcesz wybudować mały dom, czyli taki o powierzchni poniżej 100 metrów kwadratowych, to liczy się tutaj każdy zaoszczędzony metr, który można wykorzystać na cele mieszkalne. W takiej sytuacji zrezygnuj z kotłowni na rzecz np. pralni czy większej łazienki.
Jeśli projekt domu uwzględnia garaż w bryle budynku, natomiast z góry wiesz, że nie będziesz w nim parkować samochodu, to część garażu warto przeznaczyć na urządzenie grzewcze, a resztę na przykład na składzik czy przydomowy warsztat.
Jeśli planujesz budowę domu z podpiwniczeniem, to osobna kotłownia części mieszkalnej nie jest Ci do niczego potrzebna. Ewentualny kocioł można zainstalować w piwnicy, oszczędzając tym samym sporo miejsca.