Dobre drzwi zewnętrzne – jak wybrać?

Remigisz Szulc
22.01.2020

Wybór stolarki okiennej oraz drzwiowej do domu to jedna z bardzo ważnych decyzji. Podpowiemy Ci, co wziąć pod uwagę przy jej podejmowaniu. Okna i drzwi mają wpływ nie tylko na estetykę budynku, ale również na jego energooszczędność. Wiążą się z tym oczywiście rachunki za ogrzewanie. W poniższym artykule dowiesz się, jak wybrać najlepsze drzwi zewnętrzne.

Jak wybrać dobre drzwi zewnętrzne?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak wybrać najlepsze drzwi zewnętrzne, to powinieneś wziąć pod uwagę kilka ważnych, podstawowych kwestii. Co musisz uwzględnić przy tego rodzaju zakupie? Zastanówmy się.

Podział dobrych drzwi wejściowych

Można je podzielić na przykład ze względu na rodzaj zastosowanego materiału. Właśnie dlatego możemy wyróżnić między innymi drzwi zewnętrzne: 

  • ze stali,
  • z aluminium, 
  • z tworzywa sztucznego (plastikowe), 
  • z włókna szklanego, 
  • z drewna. 

Z jakiego drewna są wykonane?

Drzwi zewnętrzne drewniane to najpopularniejszy rodzaj na rynku. Musisz sprawdzić, czy zostały one wyprodukowane z materiału, który ma dobre właściwości techniczne. Zazwyczaj do ich wytworzenia wybiera się drewno liściaste, na przykład dąb lub mahoń albo iglaste, takie jak sosna lub świerk. 

Najważniejsze cechy drzwi zewnętrznych do domu

Drewno jest surowcem, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością, jak również wysoką izolacją termiczną. Kolejną zaletą drewna jest jego rozszerzalność cieplna. Jeżeli podejmiesz decyzję, że kupujesz drzwi zewnętrzne drewniane, to najpierw sprawdź z jakiego surowca zostały wykonane. 

Przygotowanie drewna do produkcji drzwi

Drewno musi być najpierw właściwie przesuszone. Należy je również pozbawić sęków oraz innych wad, które mogą zmniejszyć jego stabilność.

Jak zbudowane są drzwi zewnętrzne drewniane?

Ościeżnice produkuje się z drewna litego, klejonego trójwarstwowo. Ościeżnica może być też stalowa, w czasie gdy samo skrzydło będzie drewniane. Skrzydło drzwi drewnianych jest wykonane z płyty. Natomiast poszczególne ich elementy łączy się śrubami albo zbija gwoździami. 

Czym są ramiaki?

To elementy odpowiedzialne są usztywnienie skrzydła. Dzięki nim drewniane drzwi się nie wypaczają. Można też zastosować dodatkowe zabezpieczenie w formie wkładów aluminiowych, które są umieszczane w narożach ramy drzwi. 

Jak powinno wyglądać wypełnienie modeli zewnętrznych?

Wypełnienie jest przestrzenią, która znajduje się pomiędzy płytami. Można ją również zapełnić materiałem, który gwarantuje dobre właściwości izolacyjne, na przykład pianką poliuretanową albo styropianem. Wypełnienie drzwi może stanowić również płyta drewnopochodna. Materiał wypełniania musi też gwarantować bardzo dobre parametry, które wiążą się z izolacją dźwięków z zewnątrz.

Z czego wykonane powinny być płyty drzwi?

Są one zazwyczaj drewniane. Można je spotkać zarówno w wersjach pojedynczych, jak i w wersji kilkuwarstwowej. Wykończenie powierzchni drewnianej może następować również przez polerowanie oraz impregnowanie drewna, jak również przez jego lakierowania. Można do tego stosować też specjalne farby i emalie. Posiadając tę wiedzę możesz już kompleksowo sprawdzić, czy wybrane przez Ciebie drzwi będę odpowiednie. Zdecydowanie polecamy wybrać taką jakość, dzięki którym drzwi posłużą Ci przez lata.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.