Do czego służą otuliny rur?

Marek Szydełko
22.09.2023

Otuliny, czyli miękkie gąbki w kształcie walca, to nieodłączny element prawidłowo wykonanej instalacji wodnej czy centralnego ogrzewania. Stosuje się je zawsze, niezależnie od tego, czy układamy instalację w budynku mieszkalnym czy jakimkolwiek innym. Wielu inwestorów nie wie jednak, do czego właściwie służą otuliny rur. Ich podstawowe funkcje omawiamy w naszym poradniku.

Izolacja cieplna

Najważniejszym celem stosowania otuliny jest ograniczenie strat energii, jakie zawsze występują w momencie, gdy przez rurę przepływa medium grzewcze – najczęściej po prostu podgrzana woda. Dzięki otulinie udaje się zachować większość energii, co przekłada się na oszczędności oraz wyższy komfort ludzi.

Izolacja akustyczna

Ważną funkcją otuliny jest wyciszanie rur, a dokładnie płynącej w nich wody. Choć może trudno w to uwierzyć, to szum wody można usłyszeć nawet spod kilkucentymetrowej warstwy posadzki. Aby ograniczyć to niekorzystne zjawisko stosuje się otulinę, która znacząco wycisza wodę i tym samym poprawia komfort akustyczny.

Zabezpieczenie rur przed uszkodzeniem mechanicznym

Co prawda otulina nie jest odporna na uderzenia ciężkim narzędziem czy przecięcie szlifierką, ale już dobrze chroni rury przed naciskiem ze strony betonu czy butów chodzących pracowników. Stosowanie otuliny zmniejsza ryzyko odkształcenia się rur, co z kolei byłoby czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo wystąpienia poważnej awarii w instalacji wodnej czy grzewczej.

Oznaczenie rur

Otuliny do rur występują w kolorze szarym, czerwonym lub niebieskim. Dwie ostatnie stosuje się zawsze wtedy, gdy konieczne jest precyzyjne oznaczenie rur od wody ciepłej (czerwona otulina) i zimnej (niebieska otulina). Tak samo jest z oznaczaniem rur od zasilania i powrotu w instalacji grzewczej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie