Do czego można wykorzystać płytę OSB?

Jerzy Biernacki
27.12.2021

Płyta OSB jest podstawowym materiałem budowlanym, wykorzystywanym zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Uniwersalność płyty sprawia, że świetnie nadaje się ona do wykonywania różnych prac murarskich, wykończeniowych, jak i konstrukcyjnych. Kilka pomysłów na wykorzystanie płyty OSB znajdziesz w naszym poradniku.

Do szalowania

Ekipy murarskie bardzo lubią wykorzystywać płyty OSB do szalowania, ponieważ te zawsze są niemal idealnie proste. Dzięki temu nie ma obaw, że np. wieniec będzie później wymagać poprawek, a strop ogromnej ilości tynku do wyrównania powierzchni sufitu.

Jako podłoga stropu drewnianego

Jeśli projekt domu nie przewiduje stropu betonowego, to śmiało można wykorzystać płyty OSB do wykończenia go i zyskania w ten sposób podłogi, która jednocześnie może pełnić funkcję izolacji termicznej i akustycznej (między płytami układamy wełnę mineralną).

Do zbudowania strychu nad garażem

Jeśli garaż jest dostatecznie wysoki, to chcąc zyskać dodatkową powierzchnię do przechowywania różnych drobiazgów czy np. opon warto zaplanować nad nim niewielki strych. Do jego zbudowania świetnie sprawdzi się właśnie płyta OSB.

Do budowy ścianek działowych

Płyty OSB swobodnie mogą być wykorzystane do zbudowania ścianek działowych w całym domu, również wymurowanym. Gwarantują szybkie tempo prac, co na pewno będzie mieć znaczenie dla inwestora, któremu zależy na czasie. Jednocześnie płyty są proste, dlatego nie ma obaw o pojawienie się niechcianych krzywizn, braku kąta prostego etc.

Do budowy ścian zewnętrznych

Płyty OSB są dziś standardowo wykorzystywane w budownictwie szkieletowym. Jego popularność wynika z faktu, iż ta technologia pozwala wybudować dom czy inny obiekt w znacznie krótszym czasie niż w przypadku murowania.

Do budowania różnych elementów wykończeniowych

Uniwersalność płyt OSB pozwala wykorzystywać je również już na etapie wykańczania wnętrza domu czy mieszkania. Z płyt można zbudować na przykład podest umywalkowy, zabudowę toalety, spiżarnię, zabudowę kotła gazowe i wiele innych rzeczy, które muszą być stabilne, trwałe, a przy tym precyzyjnie wykonane.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.