Dlaczego zakup mieszkania w kamienicy może być świetną inwestycją?

Maciej Piwowski
17.04.2018

Rynek nieruchomości stał się bardzo poważną alternatywą dla bankowych produktów inwestycyjnych. Osoby dysponujące wolną gotówką często rozważają przeznaczenie jej na zakup mieszkania na wynajem czy do remontu i jego późniejszej odsprzedaży z zyskiem. Jest to niezły pomysł, szczególnie jeśli uda się znaleźć naprawdę atrakcyjną nieruchomość z potencjałem. Do kategorii takich lokali od lat zaliczamy mieszkania w kamienicy. Dlaczego powinieneś wziąć pod uwagę właśnie taką nieruchomość? Przeczytaj.

Mieszkania w kamienicach są bardzo poszukiwane

I jest to główny powód, dla którego powinny się nimi interesować osoby szukające dobrej inwestycji na rynku nieruchomości. Po latach zastoju i zachłyśnięcia się tzw. nowym budownictwem, Polacy znów wracają do kamienic, szczególnie ci młodzi. Mieszkania w wiekowych budynkach mają niepowtarzalny klimat, spory metraż, są przestronne, dają wielkie możliwości w zakresie stworzenia ciekawego wystroju wnętrz. Z tego powodu ich ceny stale rosną.

Świetna lokalizacja

Jest to bardzo ważny argument z punktu widzenia inwestora, który szuka mieszkania na wynajem. Kamienice zwykle są zlokalizowane w samych centrach miast lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Są więc atrakcyjne dla osób młodych, przede wszystkim studentów, którzy nie chcą tracić czasu i pieniędzy na dojazdy na uczelnię i do miejsc rozrywki. Jeśli więc planujesz wynajęcie mieszkania żakom, lokal w kamienicy będzie bardzo dobrym pomysłem.

Przewidywalny wzrost wartości

Oczywiście nikt nie daje gwarancji na to, że dana inwestycja będzie w 100% trafiona, jednak zakup mieszkania w kamienicy wydaje się być najmniej ryzykowny. Z prostego powodu. Polskie samorządy dużo inwestują w rewitalizację centrów i śródmieści, co w naturalny sposób wpływa na wzrost wartości nieruchomości mieszkalnych. Możesz się więc spodziewać, że mieszkanie za kilka czy kilkanaście lat będzie o wiele więcej warte niż dziś.

Takie mieszkania najgorsze mają już za sobą

Wiele osób boi się zakupu mieszkania w kamienicy, ponieważ kojarzy te budynki z ruderami, starymi instalacjami, zniszczonymi dachami i nieciekawym sąsiedztwem. To jednak szybko się zmienia. Wiele miast wyczuło niezły interes w sprzedaży mieszkań w starej zabudowie, dlatego nierzetelni lokatorzy są eksmitowani do innych dzielnic. Ich miejsce zajmują ludzie młodzi, dobrze sytuowani, mający ciekawe pomysły na uatrakcyjnienie swojego otoczenia.

Kamienice są sukcesywnie remontowane, często zarządzają nimi prężne wspólnoty. Można więc kupić mieszkanie w budynku, który lada moment zostanie odnowiony, co oczywiście gwałtownie podniesie wartość nieruchomości.

Zakup mieszkania w kamienicy może więc być świetną inwestycją, pod warunkiem, że dobrze ocenisz potencjał takiego lokalu. Pamiętaj przy tym, że koszty remontu starych mieszkań potrafią być horrendalne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie