Dlaczego wnętrze Twojego mieszkania tak szybko Ci się znudziło?

Remigisz Szulc
12.10.2020

Zwykle jest tak, że przeprowadzamy remont mieszkania nie tylko po to, aby usunąć różne usterki, ale też, by na nowo polubić prywatne wnętrza. Po kilku latach mogą się one opatrzeć, co naturalnie rodzi potrzebę wprowadzenia różnego rodzaju zmian. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy w krótkim czasie od przeprowadzenia remontu znów masz wrażenie, że wnętrze Twojego mieszkania Cię nudzi, nie spełnia Twoich oczekiwań, zwyczajnie Ci się nie podoba. Skąd to się bierze? Sprawdź najbardziej prawdopodobne przyczyny.

Sztampowe rozwiązania w zakresie designu

Najczęściej problem leży w tym, że remontując wnętrze stawiamy na rozwiązania, które są „bezpieczne”. Czyli: wszystkim się podobają, pasują do każdego mieszkania czy domu, są promowane przez sieci meblowe, a przy tym łatwe do zrealizowania przez każdego fachowca, niezależnie od poziomu jego umiejętności.

Wszystko fajnie, ale takie podejście prowadzi właśnie do tego, że wnętrze szybko zaczyna się nudzić. Ciągle będziesz mieć wrażenie, że gdzieś już to wszystko widziałeś – i będziesz mieć rację.

Wybieranie wciąż tych samych dodatków

Innym powodem, dla którego świeżo wykonane wnętrze od razu zaczęło Cię nudzić, jest zastosowanie dokładnie tych samych dodatków, co wcześniej. Prosty przykład: w ramach remontu wymieniliście podłogę, ściany zyskały nowy kolor, ale jednocześnie pojawiły się wszystkie przedmioty, które zdobiły poprzednie wnętrze, chociażby zdjęcia, meble czy różnego rodzaju bibeloty.

Efekt jest taki, że wnętrze – choć oczywiście nowe – de facto sprawia wrażenie dobrze znanego. Dlatego warto pamiętać, aby planując remont od razu przewidzieć w budżecie pewną pulę środków na nowe dodatki.

Żadnego ryzyka

Jeśli zawsze marzyło Ci się, aby mieć w salonie betonową ścianę albo jaskrawożółty fotel, to dlaczego nie zrealizujesz tych pomysłów? Odpowiedź jest oczywista: boisz się podjąć ryzyko. Mamy zakodowaną potrzebę schlebiania gustom innych, a niekoniecznie swoim. Z tego później bierze się efekt w postaci braku zadowolenia z wyglądu wnętrza.

Pamiętaj, że mieszkanie ma się podobać przede wszystkim Tobie. Chcesz mieć mech na ścianie? Możesz. Chcesz czerwoną kanapę? Czemu nie.

Nudne zestawienia kolorystyczne

Im bardziej oczywistych wyborów w zakresie kolorystyki dokonasz na etapie remontu, tym szybciej odczujesz znudzenie prywatnym wnętrzem. Nie sugeruj się tym, że teraz wszyscy stosują szarości i biele. Jeśli wolisz pastelowe czy bardzo wyraziste barwy, to nie wahaj się ich użyć.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.