Dlaczego warto zrezygnować z wykładziny? Konkretne argumenty

Antoni Kwapisz
17.09.2020

Wykładzina wydaje się być bardzo dobrym materiałem do wykończenia podłogi w mieszkaniu – zwłaszcza w pokojach dziecięcych oraz w sypialni. Jest miła w dotyku, izoluje od chłodnej posadzki, wycisza pomieszczenie, a do tego można ją tanio kupić i samodzielnie położyć. Mimo tych zalet stopniowo odchodzi się od stosowania wykładzin w prywatnych wnętrzach. Są ku temu poważne argumenty, które wymieniamy w naszym poradniku.

Kurz

Wykładzina, podobnie jak inne elementy z tkaniny, jest siedliskiem kurzu. Nie zmieni tego nawet regularne odkurzanie, ponieważ drobinki kurzu wnikają głęboko w strukturę materiału i już po kilku miesiącach nie będziemy w stanie usunąć ich przy pomocy zwykłego domowego odkurzacza. Konieczne będzie odkurzanie mechaniczne, co nie wchodzi w tym przypadku w grę, bo przecież nikt nie będzie raz w roku zwijać wykładziny, żeby odnieść ją do specjalistycznej firmy. Pewnym rozwiązaniem jest pranie chemiczne, ale to usługa dość kosztowna i o tyle problematyczna, że wykładzina musi później przez kilkanaście godzin schnąć.

Zły wybór dla alergików

Wybór wykładziny kategorycznie odradzamy alergikom – szczególnie, jeśli na alergię cierpi dziecko. Pamiętajmy, że wspomniany wcześniej kurz jest siedliskiem roztoczy, których odchody stanowią jeden z najsilniejszych alergenów występujących w przyrodzie. Jeśli więc nie chcesz mieć ciągłych problemów z infekcjami, to lepiej odpuść sobie układanie wykładziny na podłodze.

Problematyczne sprzątanie

Teoretycznie wystarczy taką wykładzinę tylko odkurzyć, ale dobrze wiemy, że na dłuższą metę to i tak nie wystarczy. Poza tym warto zadać sobie pytanie, co zrobimy w momencie, gdy na wykładzinę wyleje się na przykład mleko? Nie można tego przecież wykluczyć. Będzie to spory problem, który spowoduje konieczność poświęcenia dużej ilości czasu na ręczne wypranie wykładziny. Panele czy tym bardziej kafle wypadają pod tym względem o wiele korzystniej.

Szybko się zużywa

Szczególnie dotyczy to tanich wykładzin, które mają to do siebie, że nawet przy niezbyt intensywnym użytkowaniu po kilku miesiącach pojawiają się w nich wgłębienia oraz wyraźnie widoczne przetarcia. Z kolei dużo odporniejsze na zużycie wykładziny biurowe są na tyle kosztowne, że ich zakup mija się z celem w zestawieniu z chociażby panelami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.