Dlaczego warto zlecić odbiór nowego mieszkania profesjonalistom?

Remigisz Szulc
28.01.2019

Wreszcie nadszedł ten dzień. Po miesiącach oczekiwania deweloper poinformował Cię o tym, że Twoje mieszkanie jest już gotowe i możesz odebrać klucze. Powściągnij jednak emocje. Deklaracja o zakończeniu prac nie jest wcale równoznaczna z tym, że lokal nadaje się do wykończenia. Jest wielce prawdopodobne, że występują w nim liczne usterki, których wykrycie przez laika jest dość trudne. Właśnie dlatego każdy rozsądny nabywca powinien zlecić odbiór nowego mieszkania.

Gwarancja wnikliwej analizy stanu technicznego nieruchomości

Odbioru technicznego mieszkania powinna dokonać osoba mająca status rzeczoznawcy. Doświadczony inżynier budownictwa bez trudu znajdzie zarówno ewidentne, jak i lepiej ukryte usterki. W ramach usługi przeprowadzana jest kompleksowa analiza stanu technicznego mieszkania oraz jakości wykonanych prac. Specjalista sprawdza m.in.:

  • Posadzki
  • Tynki
  • Instalację elektryczną i wodociągową
  • Osadzenie okien i drzwi

Można także rozszerzyć usługę o badanie termowizyjne, które da odpowiedź na pytanie, czy w mieszkaniu nie ma mostków termicznych, co oczywiście spowodowałoby drastyczne podwyższenie kosztów eksploatacji lokalu.

Mocny „papier” w razie sporu sądowego

Wspomnieliśmy o tym, że najlepiej będzie zlecić odbiór mieszkania uprawnionemu rzeczoznawcy. Jest to o tyle ważne, że jego opinia ma wartość dowodową i może zostać wzięta pod uwagę przez sąd, gdyby doszło do sporu z deweloperem. Tym samym nabywca zyska mocną kartę przetargową, by wymusić na wykonawcy spełnienie jego życzeń w zakresie doprowadzenia mieszkania do idealnego stanu.

Zmuszenie dewelopera do wykonania napraw

Odbioru technicznego mieszkania dokonuje się jeszcze przed ostatecznym rozliczeniem z deweloperem. Jeśli nie podpiszesz protokołu odebrania lokalu z uwagi na stwierdzone usterki, to wykonawca po prostu nie otrzyma ostatniej transzy pieniędzy. Będzie mu zatem bardzo zależeć na tym, aby jak najszybciej usunąć zgłoszone wady. Walka o swoje prawa z deweloperem, który już otrzymał całość zapłaty, jest znacznie trudniejsza.

Niższy koszt prac wykończeniowych

Choć zlecenie odbioru mieszkania kosztuje (od kilkuset złotych wzwyż), to ta inwestycja może się naprawdę opłacić. Jeśli specjalista wskaże usterki, deweloper będzie musiał je usunąć na własny koszt. Klasyczny przykład: podczas odbioru okazało się, że tynki są krzywe. Gdyby nabywca nie miał takiej wiedzy, to na etapie wykańczania lokalu poniósłby dodatkowy wydatek na prace tynkarskie.

Profesjonalny odbiór nowego mieszkania nie jest żadną fanaberią, ale najlepszym sposobem na zabezpieczenie swoich interesów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.