Dlaczego warto stosować uniwersalne elementy wykończeniowe we wnętrzach?

Andrzej Winnicki
08.06.2021

Uniwersalizm kojarzy się nam z nudą i wtórnością. Dlatego coraz więcej osób urządzających prywatne wnętrza szuka dla siebie oryginalnych rozwiązań designerskich. Trzeba natomiast pamiętać, że uniwersalne rozwiązania wykończeniowe mają kilka bardzo istotnych zalet. Nie warto więc z góry ich odrzucać. O jakich zaletach mowa? Sprawdź w naszym poradniku.

Wnętrze tak szybko Ci się nie znudzi

Uniwersalne elementy wykończeniowe może i są wtórne pod względem designu, za to wytrzymują próbę czasu. Chodzi o to, że decydując się na takie wnętrze nie ryzykujesz, że za rok czy dwa lata zaczniesz odczuwać silną potrzebę wprowadzania różnego rodzaju zmian.

Zobacz: jeśli dziś postawisz na wnętrze w stylu boho, to za jakiś czas Twój gust może się zmienić i wówczas tak wyraziste elementy wykończeniowe będą Ci przeszkadzać. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku uniwersalnego stylu skandynawskiego, który prezentuje się estetycznie na każdym etapie życia.

Uniwersalny design ułatwia wprowadzanie różnych zmian

Uniwersalność ma tę zaletę, że tworzy idealne warunki do wprowadzania do wnętrza bardziej wyrazistych elementów wykończeniowych. Przykładowo: jeśli postawisz na szare ściany i jasną podłogę, to bez problemu odmienisz design pomieszczenia stosując w nim pastelowy dywanik czy obrazki z designerskich oprawach. Wówczas to te elementy zaczną się wyróżniać, a ich wymiana jest dużo łatwiejsza niż przeprowadzenie kompleksowego remontu.

Docenisz to w momencie awarii

Mamy tutaj na myśli sytuację, w której np. dochodzi do awarii ogrzewania, co wymaga skucia fragmentu posadzki. Jeśli masz w pomieszczeniu płytki na specjalne zamówienie, których nie da się kupić w sklepie, to szykuj się na poważne problemy – zamaskowanie skutków awarii będzie praktycznie niemożliwe. Dużo łatwiej jest natomiast dobrać pasującą płytkę, jeśli cała podłoga jest utrzymana w uniwersalnej szarości.

Dużo większa dostępność materiałów wykończeniowych

To także ważny argument, szczególnie z punktu widzenia osób, które dysponują dość ograniczonym budżetem remontowym. Uniwersalne materiały wykończeniowe są bezproblemowo dostępne w zwykłych sklepach i marketach budowlanych, a ich popularność pozytywnie wpływa na ceny produktów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie