Dlaczego warto stosować sztukaterię w nowoczesnych wnętrzach?

Jerzy Biernacki
12.01.2022

Sztukateria dość jednoznacznie kojarzy się ze stylem pałacowym oraz kiczowatym wystrojem rodem z lat 90. XX wieku. Tymczasem błyskawicznie wraca ona do łask, stając się coraz popularniejszym elementem designu pomieszczeń urządzonych w nowoczesnym stylu. Jeśli szukasz nieoczywistych inspiracji, to dowiedz się, dlaczego warto rozważyć pomysł zastosowania sztukaterii we wnętrzach.

Coś nietypowego

Sztukateria była powszechnie spotykana w polskich mieszkaniach i domach 30 lat temu. Dziś to prawdziwa rzadkość. Wystarczy jednak zapoznać się z pracami czołowych projektantów, aby dojść do wniosku, że jest to bardzo modny element wystroju, który może całkowicie odmienić nudne, sztampowe pomieszczenie. Jeśli więc chcesz szybko wprowadzić efektowne zmiany we wnętrzu, w dodatku niedużym kosztem i bez konieczności remontu, to sztukateria jest dobrą propozycją.

Idealna alternatywa dla tapety

Sztukateria może być substytutem tapety, ponieważ jest nie tylko bardzo efektowna, ale też łatwa w montażu – poradzi sobie z tym każdy, kto ma podstawowe umiejętności manualne. Jeśli tapety Cię nudzą lub nie możesz znaleźć żadnego inspirującego wzoru, to pomyśl właśnie o sztukaterii.

Nowoczesna sztukateria? Jak najbardziej

Sztukateria nadal budzi skojarzenia z wnętrzami o archaicznym wystroju. Zupełnie inne zdanie na ten temat mają natomiast zachodnie społeczeństwa, które bardzo chętnie wybierają takie elementy dekoracyjne do nowocześnie urządzonych wnętrz. Sztukateria świetnie koresponduje ze stylem skandynawskim, wielkomiejskim, ale też z modernistycznym glamour.

Dominujący element wystroju

Trzeba to jasno powiedzieć: sztukateria dominuje wnętrze i od razu staje się głównym elementem jego dekoracji, przyciągającym wzrok każdego, kto wejdzie do danego pomieszczenia. Jeśli jednak lubisz takie rozwiązania, ponieważ nie chcesz mieć w mieszkaniu czy w domu mnóstwa różnych dodatków, to sztukateria może spełnić Twoje oczekiwania. Zwłaszcza, że naprawdę można ją łatwo dopasować do preferowanego charakteru wnętrza.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.