Dlaczego warto pozbyć się pieca kaflowego z mieszkania?

Andrzej Winnicki
05.02.2024

Ogrzewanie mieszkania piecem kaflowym odchodzi do lamusa i jest coraz rzadziej spotykane – nie tylko z przyczyn środowiskowych, ale też bezpieczeństwa. Kto może, ten rezygnuje z eksploatowania pieca kaflowego, szczególnie wysłużonego. W takiej sytuacji warto rozważyć całkowite pozbycia się popularnego „kaflowca”, za czym przemawia kilka argumentów.

Oszczędność miejsca

Usunięcie pieca kaflowego sprawi, że pomieszczenie, w którym obecnie znajduje się piec, stanie się o wiele bardziej przestronne i ustawne. W ten sposób można odzyskać nawet około 1 metr kwadratowy powierzchni, co wbrew pozorom jest bardzo dobrym wynikiem – zwłaszcza, jeśli masz do dyspozycji stosunkowo niewielkie mieszkanie.

Brak problemów użytkowych

Pozbycie się pieca kaflowego warto połączyć z modernizacją systemu ogrzewania i np. zdecydować się na system z kotłem gazowym czy przyłączenie nieruchomości do miejskiej sieci ciepłowniczej. Przełoży się to na znacznie wyższy komfort, wyeliminuje problemy z czyszczeniem pieca, usuwaniem popiołu i dokładaniem opału.

Bezpieczeństwo

Usunięcie pieca kaflowego oznacza, że nikogo już nie będzie kusić pomysł używania go do ogrzewania mieszkania. Tym samym wyeliminujesz ryzyko związane z użytkowaniem starego, być może już nieszczelnego pieca, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla mieszkańców całego budynku (pożar, czad).

To tańsze niż remont

Remont leciwego pieca kaflowego z reguły jest znacznie droższy niż jego usunięcie. Jeśli więc nie zależy Ci na dalszym korzystaniu z pieca, nie masz też w stosunku do niego żadnych sentymentów, to czas najwyższy się go pozbyć.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie