Dlaczego warto postawić na schody modułowe?

Maciej Piwowski
06.02.2020

Budowa domu wielopoziomowego wiąże się z koniecznością wyboru rozwiązań konstrukcyjnych, które zapewnią wygodne i bezpieczne połączenie kondygnacji. W takim wypadku możliwe jest zastosowanie klasycznych konstrukcji żelbetonowych, których wykonanie będzie jednym z etapów prac budowlanych. Oczywiście schody mogą pojawić się w budynku także później, wówczas stawia się na schody drewniane wykonane na zamówienie, albo schody modułowe, stanowiące ciekawe połączenie drewna i metalu.

Schody systemowe do samodzielnego montażu

Wykonanie schodów żelbetonowych jest czasochłonne i kłopotliwe. Tego typu konstrukcje zajmują sporo miejsca – zwykle konieczne jest wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni, a nawet osobnego pomieszczenia na klatkę schodową. Tymczasem schody modułowe montuje się wewnątrz pomieszczeń, w holu czy salonie. Z tego powodu pełnią zarówno funkcję użytkową, jak i dekoracyjną.

Schody systemowe to uniwersalne zestawy składające się z elementów do samodzielnego montażu. Do każdego zestawu dołączona jest instrukcja, dzięki której montaż schodów przebiegnie sprawnie i bezpiecznie. Z takiego rozwiązania na pewno zadowolone będą osoby, które nie lubią powierzać drobnych prac remontowych osobom z zewnątrz i większość robót w domu wykonują samodzielnie. Oczywiście ci, którzy mimo wszystko nie czują się na siłach, by złożyć schody systemowe we własnym zakresie, mogą zamówić produkt z usługą montażu (zobacz schody modułowe producent).

Schody modułowe i ich rodzaje

Producenci schodów systemowych oferują schody proste i z zabiegiem, a także schody spiralne. Dzięki temu możliwy jest wybór systemu, który najlepiej sprawdzi się w danych warunkach, biorąc pod uwagę układ, powierzchnię i wysokość pomieszczeń oraz indywidualne upodobania domowników.

Jeżeli chodzi o schody modułowe z zabiegiem, projektowane są bez spocznika, mimo to, dzięki świetnie przemyślanej konstrukcji i odpowiedniej szerokości stopni, są wygodne w użyciu. Część osób uważa, że o wygodzie trudno mówić w przypadku schodów kręconych, ale jeśli decydujemy się na montaż stabilnej konstrukcji i stosunkowo szerokich stopni, poruszanie się po schodach spiralnych również jest komfortowe i bezpieczne. Poza tym tego typu schody zajmują niewiele miejsca i stanowią niebanalną dekorację pokoju dziennego.

Schody systemowe i ich funkcja estetyczna

Schody modułowe wyróżniają się nowoczesnym designem. Posiadają lekką, ale stabilną konstrukcję, która przyciąga wzrok każdego, kto wejdzie do pomieszczenia. Konstrukcja i balustrada, jeżeli takowa wchodzi w skład zestawu, wykonane są z metalu, natomiast stopnie, a niekiedy również poręcz, z drewna wysokiej jakości. Drewniane elementy pokryte są warstwą ochronną, która zapobiega przed ich zawilgoceniem i zniszczeniem.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.