Dlaczego warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?

Piotr Kowalczyk
15.09.2017

W Polsce panuje prawdziwy boom na nowe mieszkania. Wpływ na to ma bez wątpienia korzystna oferta kredytowa banków, ale nie tylko. Młodzi Polacy mają coraz wyższe wymagania względem standardu lokalu, a mieszkania z drugiej ręki nie zawsze są w stanie sprostać rosnącym oczekiwaniom. Co przemawia za zakupem mieszkania z rynku pierwotnego? Poznaj najważniejsze zalety tego rozwiązania.

Przyjemnie zamieszkać w nowym mieszkaniu

Z nowym mieszkaniem jest trochę tak jak z samochodem z salonu. Możliwość wybrania lokalu, który idealnie odpowiada potrzebom nabywcy jest nieoceniona. Nie trzeba się godzić na pewne rozwiązania zastosowane przez poprzedniego właściciela. Nie trzeba się martwić kłopotliwym remontem. Można też do woli wybrzydzać, co daje komfort psychiczny – oczywiście mówimy tutaj o budżecie, który pozwala na swobodny wybór mieszkania.

Ułatwiona aranżacja

Dla wielu osób nie bez znaczenia jest swoboda w urządzaniu mieszkaniu. Ponieważ nowe lokale z reguły są oddawane w stanie deweloperskim, można je wykańczać dokładnie tak, jak się chce. Bez potrzeby kucia glazury, zrywania podłóg czy demontażu zabudowy kuchennej.

Wszystko jest nowe

Chodzi tutaj o tak istotne kwestie, jak instalacje wewnętrzne. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego, często oddanego do użytku 20 i więcej lat temu, krótko po zakupie mogą się pojawić problemy z np. nieszczelną hydrauliką.

Bardzo ważne jest też to, że mamy do czynienia z nowym budynkiem, który w najbliższym czasie nie będzie wymagać remontu i zapewni mieszkańcom bezpieczeństwo. To oznacza również rozsądne koszty utrzymania, bo fundusz remontowy wspólnoty nie musi być zbyt wysoki (przynajmniej na początku).

Brak prowizji agencyjnej

Zakupu mieszkania z rynku pierwotnego można dokonać bez pomocy pośrednika nieruchomości, co oznacza sporą oszczędność – nawet rzędu kilku tysięcy złotych. Deweloperzy wychodzą naprzeciw potrzebom klientów, dlatego organizują drzwi otwarte i oprowadzają po osiedlu, co jest wygodne i spokojnie zastępuje usługę pośrednictwa.

Prestiż

Nowe mieszkania często powstają na bardzo ekskluzywnych osiedlach. Nowoczesna zabudowa, piękne tereny zielone, place zabaw, punkty usługowe – to wszystko ma olbrzymie znaczenie dla młodych ludzi i wpływa na poprawę ich statusu społecznego.

Dodatkowo istotny jest fakt, że na nowych osiedlach w większości zamieszkują osoby w zbliżonym wieku, mające dzieci, wspólne zainteresowania i preferujące podobny styl życia. To ułatwia nawiązywanie kontaktów towarzyskich i eliminuje ryzyko zamieszkania w „kontrowersyjnym” środowisku.

Mieszkanie z rynku wtórnego bez wątpienia jest lepszym wyborem niż z lokal z drugiej ręki. Szkoda tylko, że za wymienione atuty trzeba tak słono zapłacić.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.