Dlaczego Twój ogród nie powinien być idealny?

Jerzy Biernacki
28.12.2020

Wśród właścicieli domów z ogrodem widać dość dziwny trend, który polega na inwestowaniu ogromnej ilości czasu i pieniędzy w doprowadzenie terenu zielonego do idealnego stanu. Perfekcyjnie przystrzyżony trawnik, równiutki żywopłot, zestawienia kolorystyczne niczym z katalogów firm ogrodniczych – to w zasadzie norma na podmiejskich osiedlach. Jeśli taka wizja lekko Cię przeraża, to śmiało możesz pójść pod prąd i zrezygnować z idealnego ogrodu na rzecz takiego, który jest bardziej naturalny, dziki, wręcz sprawiający wrażenie zaniedbanego. Dlaczego warto się na to zdecydować? Oto najważniejsze argumenty.

Twój ogród będzie się wyróżniać

Jeśli postawisz na naturę, lekką dzikość i rodzime gatunki roślin, to z pewnością zyskasz bardzo oryginalną przestrzeń. Sąsiedzi początkowo mogą pukać się w głowę, ale z czasem być może sami dojdą do wniosku, że Twój ogród też prezentuje się pięknie, a jest przy tym mniej angażujący i tańszy w utrzymaniu. „Gratis” dostaniesz ogromną oszczędność czasu, który możesz poświęcić na wypoczynek, a nie pracę w ogrodzie.

„Zaniedbany” ogród jest przyjaźniejszy zwierzętom

Zwłaszcza jeżom oraz ptakom. Dzikie zwierzęta nie odwiedzają ogrodów zaplanowanych pod sznurek, w których dominują wyłącznie tuje, idealny trawnik i egzotyczne gatunki kwiatów. Dla nich dużo lepsze są ogrody naturalne, z łąką zamiast murawy godnej stadionu Wembley i rodzimymi drzewami owocowymi zamiast importowanych z południa Europy iglaków.

Niższe koszty utrzymania

Odpuszczając sobie przesadną pielęgnację przydomowego ogrodu zaoszczędzisz sporo pieniędzy. Przede wszystkim na zakup wody, nawozów, nowych roślin czy środków chemicznych przeciwko szkodnikom. Mało tego: szybko przekonasz się, że i bez tych wszystkich wydatków Twój ogród może wyglądać bardzo dobrze.

Postawa ekologiczna

Teoretycznie zaniedbany ogród już niedługo może stać się nowym obowiązującym trendem w ogrodnictwie. Coraz więcej osób zwraca uwagę na fakt, iż przesadna pielęgnacja przydomowego ogródka odbywa się kosztem środowiska. Przeznaczamy na to ogromne ilości wody, stosujemy sztuczne nawozy, a to nie pozostaje bez wpływu na stan naszej planety. Jeśli więc chcesz być trendy, a przy tym dawać dobry przykład sąsiadom, to odpuść sobie maniakalną dbałość o szczegóły w ogrodzie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.