Dlaczego rzadko udaje się wybudować dom w założonym wcześniej budżecie?

Mariusz Siwko
07.11.2019

Zdecydowana większość prywatnych inwestorów, którzy zdecydowali się na budowę własnego domu jednorodzinnego systemem gospodarczym, zaczyna od ustalenia budżetu przedsięwzięcia. Trzeba przecież z góry wiedzieć, czy w ogóle można sobie na taki krok pozwolić. Budżet gotowy, najwyraźniej się dopina, więc śmiało ruszamy z budową. Niestety, już w jej trakcie zwykle okazuje się, że wcześniejsze założenia są kompletnie oderwane od rzeczywistości i budżet na pewno zostanie przekroczony. Dlatego takie sytuacje są normą? Co powoduje, że budując dom bardzo rzadko udaje się zmieścić w budżecie?

Rosnące ceny materiałów

Zupełnie prozaiczny, a mimo to bardzo rzadko brany pod uwagę powód. Niewielu inwestorów na etapie ustalania budżetu budowy domu jednorodzinnego zakłada, że obecne ceny materiałów budowlanych (ale i usług) mogą znacząco wzrosnąć w ciągu kilku miesięcy, nie mówiąc już o latach. Budowa domu systemem gospodarczym jest niestety dość czasochłonna, a to zawsze niesie ze sobą ryzyko wzrostu cen. Budżet może się więc „rozjechać” z zupełnie rynkowych powodów.

Błędy wykonawców i… inwestorów

Nie da się wybudować domu systemem gospodarczym bez popełniania jakichkolwiek błędów. Inną kwestią jest to, czy te błędy rzeczywiście będą miały istotny wpływ na kosztorys. Niestety, często się tak właśnie dzieje. Błędy mogą popełniać zarówno wykonawcy, jak i niedoświadczeni inwestorzy. Przykładem może być złe umiejscowienie otworów drzwiowych, które później trzeba przerabiać, co oczywiście pociąga za sobą kolejne koszty.

Zmiana koncepcji

Wprowadzanie jakichkolwiek zmian na etapie budowy domu zawsze pociąga za sobą wzrost kosztów. Właśnie dlatego należy bardzo dokładnie przemyśleć wybór projektu, aby mieć 100% pewność, że spełnia on wszystkie potrzeby rodziny pod względem funkcjonalności. Jeśli jest inaczej, to pojawi się pokusa zmieniania różnych rzeczy, w tym elementów konstrukcyjnych, co negatywnie odbija się na kosztorysie.

Innym dobrym przykładem kosztownej zmiany koncepcji jest zdecydowanie się na inny system grzewczy – chociażby zrezygnowanie z grzejników na rzecz ogrzewania podłogowego. Są inwestorzy, którzy wpadają na taki pomysł dosłownie w ostatniej chwili.

Nieuwzględnienie istotnych wydatków w budżecie

Trudno oczekiwać od niedoświadczonych inwestorów, że będą w stanie przewidzieć wszystkie czekające ich wydatki. Jest to wręcz niemożliwe. Stąd tworząc kosztorys zawsze zaleca się, aby zostawić sobie spory bufor finansowy właśnie na nieuwzględnione wcześniej koszty budowy.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie