Dlaczego nie powinieneś wyprowadzać się z domu do mieszkania?

Mariusz Siwko
14.01.2021

Wiele osób mieszkających we własnym domu regularnie rozważa wyprowadzkę do mieszkania. Powody są różne, ale najczęściej chodzi o wygodę, niższe koszty utrzymania, bezpieczeństwo, mniej problemów na głowie. Na drugiej szali są natomiast argumenty przemawiające za tym, aby jednak nie decydować się na taki krok. I właśnie na nich skupiamy się w naszym poradniku. Sprawdź, dlaczego nie powinieneś wyprowadzać się z domu do mieszkania.

Ciasnota

Doświadczysz tego dopiero po zmianie miejsca zamieszkania. Już na etapie wyprowadzki przekonasz się, jak wiele rzeczy zgromadziłeś w swoim domu. Będziesz mieć poważny problem z tym, aby pomieścić je w mieszkaniu – i to nawet o porównywalnym metrażu. Dlaczego? Ponieważ dom charakteryzuje się tym, że mamy do dyspozycji także przestrzeń ogrodową, gdzie często stawiamy czy to wolnostojący garaż, czy domek narzędziowy. W mieszkaniu tego brakuje, stąd szykuj się na gwarantowane problemy w pomieszczeniu całego swojego dobytku.

Problemy z parkowaniem

Nawet jeśli kupisz mieszkanie z własnym miejscem parkingowym, to i tak nie rozwiąże całkowicie problemu. Co zrobisz, gdy zaprosisz gości? Czy będą oni mieć możliwość zaparkowania swoich samochodów na terenie zarządzanym przez wspólnotę mieszkaniową? Czy sąsiadom nie będzie to przeszkadzać? Wyobraź sobie też, że ktoś zajmuje Twoje miejsce w garażu podziemnym – jak ustalisz jego tożsamość? Takie sytuacje niestety są na porządku dziennym na osiedlach wielorodzinnych.

Hałas

Mieszkając we własnym domu możesz cieszyć się błogą ciszą, choć pewnie na co dzień tego nie doceniasz. Zmienisz perspektywę natychmiast po zamieszkaniu w bloku. Szybko przekonasz się, co to znaczy płaczące przez całą noc dziecko sąsiada, jak bardzo uciążliwe mogą być prywatne imprezy, jak hałasuje śmieciarka opróżniająca osiedlowe kosze, jak irytuje poranne koszenie trawników przez służby komunalne etc.

Konflikty międzyludzkie

Nawet mając bardzo fajnych sąsiadów trzeba się liczyć z tym, że prędzej czy później na osiedlu wybuchną lokalne konflikty. Powody mogą być zupełnie błahe – np. krzywo zaparkowany samochód, nieposprzątanie po psie czy zła segregacja śmieci. W domu jednorodzinnym masz prywatną przestrzeń, która odgradza Cię od nielubianych sąsiadów – w bloku natomiast trudno będzie całkowicie unikać z nimi kontaktu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.