Dlaczego należy serwisować klimatyzację?

Piotr Kowalczyk
08.02.2021

Wielu użytkownikom klimatyzacji wydaje się, że podobnie jak komputer, telewizor, czy też inny sprzęt RTV lub AGD, nie trzeba po zakupie go nic więcej z nim robić. O ile w przypadku telewizora może się to sprawdzać, to już jednak klimatyzacja wymaga okresowego serwisowania. Z jakiego powodu jest to potrzebne i na czym konkretnie polega?

Dlaczego dezynfekcja klimatyzacji w domu jest tak ważna?

Dla zwykłego użytkownika klimatyzacja to jedynie ładne dość proste i dobrze się prezentujące urządzenie, które wisi na ścianie i produkuje zimę powietrze. Wewnątrz tego urządzenia, a także w ścianach budynku, umieszczona jest specjalna instalacja wykonana najczęściej z miedzianych rurek, która łączy wewnętrzny moduł klimatyzacji z tym zewnętrznym. Zarówno sama instalacja, jak i oba moduły klimatyzacji, stanowią rewelacyjne miejsce do życia dla różnego rodzaju bakterii, grzybów i pleśni. Te z kolei przedostają się w ogromnej ilości do powietrza, a następnie trafiają do płuc i organizmu każdego przebywającego w pomieszczeniu z taką klimatyzacją człowieka. Jak szybko można się przekonać, ma to bardzo negatywne działanie na organizm.

Na czym polega serwis klimatyzacji?

Duża ilość bakterii i mikroorganizmów różnego typu w klimatyzacji powoduje, że niezbędne jest jej czyszczenie wentylacji, konserwowanie i odgrzybianie. Na czym to jednak wszystko polega? 

Odgrzybianie klimatyzacji to zadanie, które polega na rozpyleniu w jej wnętrzu specjalnego środka chemicznego, lub też ewentualnie ozonu. Celem jest usunięcie wszystkich obecnych w systemie bakterii, pleśni czy też brzydkich zapachów. Cały proces trwa względnie krótka, a także jest stosunkowo niedrogi. Co jednak najważniejsze, daje naprawdę rewelacyjne efekty.

Serwis klimatyzacji to jednak nie tylko odgrzybianie, lecz również uzupełnianie w razie potrzeby czynnika chłodzącego, tak aby układ mógł efektywnie pracować. Serwis to także kontrola stanu technicznego poszczególnych elementów, a także ich ewentualna wymiana.

Dlaczego odgrzybianie klimatyzacji jest potrzebne?

Jak zatem widać serwisowanie układu klimatyzacji nie jest specjalnie trudne i czasochłonne. Warto się jednak zastanowić, dlaczego jest tak ważne. Przede wszystkim działanie to pozwala zachować klimatyzator wraz z całą instalacją w odpowiednim stanie technicznym, dzięki czemu można cieszyć się jego działaniem jeszcze przez wiele długich lat. Co więcej, dzięki utrzymywaniu klimatyzacji w dobrej i czystej kondycji, nie ma ona negatywnego wpływu na organizm, a także zwyczajnie przyjemniej się jej używa. Z pewnością zalety te zostaną bardzo szybko dostrzeżone przez każdego użytkownika.

Wpis powstał we współpracy z firmą ClimaSerwis. Po więcej informacji na temat klimatyzacji odsyłamy na serwisy bydgoszczklimatyzacja.pl i 7 stref. Serdecznie zapraszamy.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.