Dlaczego minimalizm jest idealnym trendem w wystroju wnętrz?

Andrzej Winnicki
18.05.2021

Minimalistyczne wnętrza robią furorę w naszym kraju już od dobrych kilkunastu lat. To efekt zachwytu stylem skandynawskim, który wręcz słynie z minimalizmu w urządzeniu poszczególnych pomieszczeń – od salonu, przez sypialnię, aż po łazienkę. Jeśli taki kierunek w designie Ci się podoba, ale nadal nie masz przekonania, aby zastosować go we własnym mieszkaniu czy domu, to sprawdź argumenty, które powinny Cię do tego skłonić.

Porządek!

Minimalizm jest wręcz synonimem porządku. To idealny kierunek w designie dla tych osób, które nie lubią przepychu, kiczu, popisywania się i nie muszą podkreślać swojego statusu majątkowego poprzez efektowne elementy wykończenia wnętrz. Jeśli preferujesz schludność, nie lubisz bałaganu i potykania się o przedmioty, za to cenisz sobie funkcjonalność, to minimalizm będzie odpowiednim wyborem dla Ciebie.

Niższe koszty aranżacji wnętrza

Ważną zaletą minimalizmu w designie jest to, że ten kierunek pozwala uzyskać bardzo interesujące efekty przy niewielkim zaangażowaniu środków finansowych. W tym stylu dominują rzeczy proste, łatwo dostępne, również w popularnych sklepach sieciowych. Mile widziane są przedmioty z odzysku. Ponieważ jednak rezygnujemy z całej masy ozdóbek i efektownych, fikuśnych mebli, to możemy znacząco ograniczyć budżet na wykończenie wnętrza.

Uniwersalność

Minimalizm swoją popularność zawdzięcza również temu, że jest kierunkiem wyjątkowo uniwersalnym. Oznacza to, że w minimalistycznym wnętrzu dobrze czuje się większość z nas, niezależnie od tego, czy mówimy tutaj o salonie, łazience, kuchni czy sypialni. Mało tego: minimalizm daje nam szerokie pole do popisu w zakresie stosowania różnych dodatków, dzięki którym wprowadzimy do wnętrza odrobinę indywidualnego stylu.

Świetna funkcjonalność

Nie ma przypadku w tym, że minimalistyczne wnętrza niemal zawsze imponują funkcjonalnością. To dlatego, że stosuje się w nich bardzo przemyślane rozwiązania i wybiera do nich tylko te rzeczy, które są naprawdę potrzebne. W minimalistycznym wnętrzu nie ma miejsca na przedmioty, które mają tylko wyglądać – jeśli nie spełniają żadnej funkcji, to po prostu się ich pozbywamy. Dzięki temu minimalistycznie urządzone mieszkania i domy są komfortowe dla mieszkańców i można się w nich błyskawicznie odnaleźć.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.