Dlaczego mini żurawie świetnie nadają się do wymiany okien?

Piotr Kowalczyk
29.01.2020

Mini żurawie coraz częściej zastępują tradycyjne żurawie. Mimo iż są niewielkich rozmiarów, umożliwiają wymianę ciężkich i lekkich okien nawet na dużych wysokościach. Poznaj zalety tych urządzeń i sprawdź, jakie cechy powinny mieć osoby nimi kierujące.

Co to jest mini żuraw?

Mini żuraw, jak wskazuje nazwa, jest maszyną niewielkich rozmiarów. Urządzenie świetnie nadaje się do montażu stolarki okiennej zarówno w domach jednorodzinnych, jak i halach przemysłowych. Mini żuraw do okien jest urządzeniem, które można łatwo przetransportować z miejsca na miejsce, a jego kompaktowe rozmiary sprawiają, że bez problemów będzie poruszał się nawet w wąskich korytarzach. Tego typu pojazdy używane do montażu okien wyposażone są specjalne ssawki do szyb. Dzięki nim operator żurawia może wygodnie manipulować taflą, bez obaw, że ta się wyśliźnie. Na placach budowy i wszędzie tam, gdzie akurat trzeba zamontować okno, znajdziemy mini żurawie z udźwigiem 350 kg i 600 kg. Niemniej jednak dostępne są również maszyny mogące unieść ciężar o wadze ponad 3 ton.

Dlaczego mini żurawie nadają się do montażu okien?

Tak, jak każda nowoczesna maszyna budowlana, mini dźwig również wyposażony jest w szereg przydatnych funkcji, które zapewniają przenoszonym materiałom maksimum bezpieczeństwa. Urządzenie wyposażono w czujniki mające za zadanie kontrolować pracę maszyny. W razie zagrożenia informują operatora, że dźwig np. może za chwilę się przewrócić i o tym, jakie jest ciśnienie w ssawkach. Każda z tych funkcji sprawia, że operator ma pełną kontrolę nad przebiegiem prac. Oprócz tego może je wykonywać nawet w najtrudniejszych warunkach. Mini żurawie świetnie nadają się do montażu okien w wąskich i ciasnych przestrzeniach. A to dzięki temu, że nie naciskają zbyt mocno na powierzchnię, po której się poruszają. Z tego powodu używa się ich nawet do wstawiania okien w budynkach z marmurowymi podłogami. Co więcej, ta właściwość sprawia, że nie zapadają się również na grząskich gruntach, dlatego też można ich używać nawet na wymagających terenach bagiennych. Warto też wspomnieć, że niewielka waga mini żurawi umożliwia, by transportować je na dachy budynków. Z tego powodu coraz częściej zastępują tradycyjne żurawie wieżowe.

Jakie umiejętności powinien mieć operator mini dźwigu?

Wymiana okien za pomocą omawianego urządzenia jest czynnością wymagającą nie tylko umiejętności operatorskich, ale i odwagi. Operator mini dźwiga musi być czujny, by w każdej chwili wykonać odpowiedni manewr, dzięki któremu zapobiegnie tragedii. Dlatego też powinien nie tylko mieć stosowne uprawnienia, ale i predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Nie powinien również mieć lęku wysokości, gdyż montaż okien odbywa się również na wyższych piętrach. Oprócz tego musi być odpowiedzialną i odporną psychicznie osobą. Od jego czujności zależeć będzie zarówno bezpieczeństwo przenoszonego okna, jak i pozostałych członków ekipy. Profesjonalny operator dźwigu to opanowana i skoncentrowana osoba, umiejąca pracować nawet w najtrudniejszych warunkach.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.