Dlaczego lepiej wymienić meble kuchenne niż poddać je renowacji?

Krzysztof Jagielski
10.01.2022

Meble kuchenne zwykle są intensywnie eksploatowane oraz narażone na niekorzystne czynniki, takie jak wysoka wilgotność, zmienne temperatury, tłuszcz, światło słoneczne etc. Nic dziwnego, że już po kilku latach ich stan może pozostawiać wiele do życzenia. W takim momencie pojawia się pokusa, aby poddać meble renowacji. Alternatywą dla tego jest zakup zupełnie nowych mebli – i pod kilkoma względami ta druga opcja może być lepsza. Sprawdź to w naszym poradniku.

Trendy na pewno się zmieniły

Jeśli Twoje obecne meble kuchenne mają około 10 lat, to wiedz jedno: na 100% są już niemodne, zarówno na gruncie kolorystycznym, jak i kształtu, rodzaju frezów oraz pojemności i funkcjonalności. Trendy w branży meblarskiej zmieniają się tak szybko, że trudno za tym nadążyć. Oczywiście nikt rozsądny nie będzie co kilka lat wymieniać zabudowy kuchennej, natomiast jeśli meble są już zniszczone, to ich renowacja z zachowaniem obecnego stylu mija się z celem.

Obecne meble mogą nie do końca spełniać oczekiwania domowników

Mamy tutaj na myśli przede wszystkim kwestie funkcjonalne. Nawet świetnie zaprojektowana zabudowa kuchenna po czasie może się okazać mało użyteczna, ponieważ takie rzeczy „wychodzą” dopiero w praniu. Podczas codziennego korzystania z kuchni przekonujemy się, że jednak potrzebujemy dłuższego blatu, że kuchenka na wysokości twarzy nie była dobrym pomysłem, a blat z okleiną jest zbyt nietrwały, aby można było go intensywnie eksploatować.

Renowacja nie zawsze jest tańsza

Choć może się wydawać, że opcja renowacji mebli kuchennych jest naturalnym wyborem dla osób oszczędnych czy dysponujących ograniczonym budżetem, to w rzeczywistości wcale nie musi tak być. Z punktu widzenia firmy meblarskiej o wiele łatwiej i szybciej jest wykonać nowe meble niż ratować te stare, co często wymaga dużo pracy, dokładności, znalezienia odpowiednich materiałów (które mogą być dziś trudno dostępne) etc.

Dostosowanie zabudowy kuchennej do aktualnych potrzeb

Decydując się na zakup nowych mebli kuchennych możesz zamówić takie, które perfekcyjnie wpisują się w dzisiejsze potrzeby oraz przyzwyczajenia domowników. Pewnie czegoś innego potrzebowaliście 10 lat temu, gdy nie było jeszcze dzieci lub były bardzo małe, a dziś meble mogą być już niewystarczająco pojemne. To dobry powód, aby zafundować  sobie zupełnie nową zabudowę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.