Dlaczego lepiej kupić dom od rodziny niż od dewelopera?

Marek Szydełko
14.12.2020

Zakup domu jest bardzo poważną decyzją, która będzie mieć swoje konsekwencje przez wiele kolejnych lat. Nie zapominajmy również o wysokim koszcie takiej inwestycji. To dostateczne argumenty przemawiające za tym, aby podejść do sprawy z chłodną głową i nie dać się porwać emocjom. Aby zminimalizować ryzyko nieudanej inwestycji w pierwszej kolejności warto skupić się na ofertach bezpośrednich, pochodzących od rodzin, które aktualnie mieszkają w domu. Dlaczego to lepszy wybór, niż zakup nieruchomości od dewelopera? Kilka powodów znajdziesz w naszym poradniku.

Dom jest już wykończony

To ogromna zaleta w stosunku do nowego domu oferowanego przez dewelopera, czyli będącego w stanie do wykończenia. Takie prace, nawet przy założeniu, że postawimy na materiały niższej klasy, pochłoną grube dziesiątki tysięcy złotych, nie wspominając już o czasie, jaki trzeba na to poświęci. Dom z rynku wtórnego wypada pod tym względem o wiele korzystniej, bo wręcz można się do niego wprowadzić od ręki, bez konieczności wykonywania jakichkolwiek prac remontowych.

Prawdopodobnie wyższa jakość wykonania budynku

Szczególnie dotyczy to domów, które były budowane metodą gospodarczą, czyli sam właściciel czuwał nad poszczególnymi etapami prac, zatrudniając do nich różne ekipy. Oznacza to, że budował dom dla siebie, a więc raczej nie oszczędzał na jakości materiałów i wykonawstwie.

Każdy natomiast wie, jak wygląda to w przypadku inwestycji deweloperskich. Oszczędzanie na czym się tylko da jest w zasadzie normą, a to prędzej czy później da o sobie znać. Koszty usuwania awarii i usterek po okresie gwarancji będą musieli wziąć na siebie właściciele.

Większość usterek została już usunięta

Nie ma możliwości, aby wybudować dom jednorodzinny bez popełnienia przy tym żadnych błędów. Zawsze w ciągu kilku miesięcy od wprowadzenia zaczynają się ujawniać różnego rodzaju usterki – najczęściej drobne. A to przecieka dach przy kominie, a to nie działa wentylacja w łazience, a to nie domykają się drzwi itd. Właściciele usuwają takie usterki na bieżąco, dzięki czemu kolejni nabywcy nie muszą się już tym martwić.

Można poznać realne koszty utrzymania domu

Kupując dom od dewelopera musimy polegać wyłącznie na jego zapewnieniach, a te, co nie jest żadną tajemnicą, zawsze są nazbyt optymistyczne. Nie możemy natomiast w żaden sposób zweryfikować tego, ile będzie kosztować np. ogrzanie budynku. Decydując się na zakup domu już zamieszkanego można poprosić właścicieli o pokazanie rachunków i na tej podstawie rzetelnie określić koszty utrzymania domu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.