Dlaczego kochamy styl skandynawski we wnętrzach?

Marek Szydełko
15.10.2020

Styl skandynawski bezsprzecznie jest największym hitem w designie ostatniej dekady. To także fenomen, ponieważ rzadko zdarza się, aby jeden kierunek w urządzaniu wnętrz tak długo utrzymywał się na topie. Z czego to właściwie wynika? Dlaczego Polacy (i nie tylko) pokochali styl skandynawski we wnętrzach? Powodów jest kilka, a te najważniejsze wymieniamy w naszym poradniku.

Prostota

To zdecydowanie największy atut stylu skandynawskiego. Większość ludzi uwielbia symetrię, ład, schludny układ mieszkania. Styl skandynawski idealnie się w to wpisuje. Nie bez znaczenia jest przy tym fakt, iż wnętrze urządzone w tym stylu jest dość łatwe w utrzymaniu w czystości, ponieważ nie ma tutaj stosu dodatków, bibelotów i innych przedmiotów, które tylko zbierają kurz.

Uniwersalność

Styl skandynawski ma to do siebie, że pasuje do praktycznie każdego pomieszczenia i spodoba się zarówno osobom, które cenią klasykę, jak i preferującym nowoczesny design. To taki architektonicznych evergreen, który w dodatku nigdy nie wychodzi z mody. Jest to zasługą tego, że w stylu skandynawskim dużą rolę odgrywają naturalne materiały wykończeniowe, jak drewno, wełna, kamień – są one ponadczasowe i podobają się zawsze, niezależnie od aktualnych trendów wnętrzarskich.

Idealny do małych wnętrz

Nikogo nie powinno dziwić, że styl skandynawski szczególnie dobrze przyjął się w naszym kraju, gdzie wyczynem jest odłożyć pieniądze na zakup kawalerki. Polacy niestety wciąż gnieżdżą się w bardzo małych mieszkaniach, stąd muszą bazować na stylach wykończeniowych, które pozwalają optycznie powiększyć przestrzeń, jednocześnie poprawiając jej walory użytkowe. Styl skandynawski doskonale wypełnia tę definicję.

Spektakularny efekt małym kosztem

To kolejny niezaprzeczalny atut stylu skandynawskiego. Jego ogromna popularność spowodowała, że praktycznie wszystkie marki wnętrzarskie oferują duży wybór materiałów wykończeniowych, dodatków i mebli pasujących do tego kierunku w designie. To z kolei przekłada się na atrakcyjne ceny. Nie trzeba wydawać majątku, aby urządzić wnętrze w stylu skandynawskim i osiągnąć bardzo ładny, nie kiczowaty efekt. W przeciwieństwie do chociażby stylu glamour. Dodatkową korzyścią jest to, że elementy wykończeniowe w duchu skandynawskiej prostoty są dostępne od ręki w takich sklepach, jak Ikea czy Jysk, a ich ceny są w zasięgu portfela przeciętnej polskiej rodziny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.