Czym się kierować przy wyborze stolika kawowego?

Antoni Kwapisz
05.05.2020

Stolik kawowy jest ważnym elementem wyposażenia salonu. Korzystamy z niego odpoczywając na sofie, ale też przyjmując mniejszą grupę znajomych – w takiej sytuacji może stanowić świetną alternatywę dla stołu jadalnianego. Wybór stolika kawowego nie jest taką prostą sprawą z uwagi na ogromną rozpiętość cen, wariantów kolorystycznych, kształtów itd. Czym zatem warto się kierować, aby podjąć dobrą decyzję? Sprawdź te podpowiedzi.

Rozmiar stolika kawowego

Na początek warto rozwiązać tę kwestię, ponieważ będzie ona miała decydujący wpływ zarówno na design stolika kawowego, jak i jego funkcjonalność. Rozmiar mebla zależy przede wszystkim od tego, do czego zamierzamy go używać. Jeśli ma pełnić rolę głównie dekoracji i zamierzasz tylko okazjonalnie odstawiać na nim kawę czy herbatę (wyłącznie dla siebie), to śmiało możesz kupić niewielki stolik o fantazyjnym kształcie.

Jeśli natomiast docelowo mebel ma być alternatywą dla stołu jadalnianego podczas wizyt gości, zastanów się nad zakupem stolika rozsuwanego (nawet do długości 100-120 centymetrów).

Kształt

Przechodzimy do kwestii czysto dekoracyjnej. Stoliki kawowe są dostępne w ogromnym wyborze kształtów, przy czym musisz pamiętać, że te wyjątkowo designerskie najczęściej też okazują się być mało praktyczne. Stolik powinien zostać dobrany do stylu pozostałych mebli w pomieszczeniu oraz innych elementów dekoracyjnych. Jeśli dominują obłości, to postaw na okrągły stolik. Jeśli preferujesz styl klasyczny, lepszym wyborem będzie stolik prostokątny lub kwadratowy.

Funkcjonalność

Na etapie wyboru stolika musisz już wiedzieć, do czego właściwie będziesz go używać. Jeśli zamierzasz intensywnie z niego korzystać, przyjmować przy nim gości, przechowywać na nim piloty do sprzętu RTV, gazety i inne drobiazgi, to zdecydowanie polecamy zakup mebla dwupiętrowego, czyli z dodatkową półką pod głównym blatem.

A propos funkcjonalności: zwróć uwagę na nóżki. Niestety, często jest tak, że te najefektowniejsze stoliki kawowe w codziennym użytkowaniu okazują się być mało praktyczne. Są chybotliwe, łatwo jest je przewrócić itd.

Materiał, z jakiego został wykonany

Oczywiście od razu nasuwa się naturalne drewno, ale czy to na pewno najlepszy wybór? Drewniany stolik wygląda świetnie, natomiast nie zapominaj, że będzie bardzo drogi, a przy tym ciężki, co może utrudniać jego przenoszenie np. podczas sprzątania. Dostępne są również stoliki z płyty meblowej, metalu, ze szklanym blatem. Podejmij decyzję biorąc pod uwagę zarówno swój budżet, jak i domową codzienność (np. szklany stolik może być niebezpieczny dla dzieci czy zwierzaków).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.