Czym po kolei warto zająć się w ogrodzie wiosną?

Mateusz Nowak
19.05.2022

Pierwsze miesiące wysiewów co prawda już za nami, niemniej jednak jest jeszcze czas na to, by powiedzieć sobie co nieco na temat pielęgnacji ogrodu po zimie. Jeżeli należysz do grona osób, które troszeczkę spóźniają się z doprowadzeniem do porządku swojego ogrodu po miesiącach zimowych, to z całą pewnością jest to materiał dla Ciebie. Jak to mówią „lepiej późno niż wcale”, dlatego w dzisiejszym artykule dowiesz się, od czego najlepiej warto zacząć prace w ogrodzie wiosną. Zapraszam do lektury.

Zimowe okrycia

Gdy na dworze coraz cieplej, w pierwszej kolejności warto zdjąć wszystkie zimowe okrycia – oczywiście już po ustąpieniu mrozów. Zdejmowanie okryć można rozpocząć już pod koniec lutego lub wraz z początkiem marca, jednak wszystko uzależnione jest od pogody. Warto zatem śledzić wszystkie zmiany meteorologiczne w pogodzie na najbliższe tygodnie.

Jeżeli podejrzewasz, że w najbliższym czasie mogą nastąpić nagłe przymrozki, możesz też zabezpieczyć na ten czas swoje rośliny agrowłókniną bądź słomianymi matami. To samo tyczy się wszelkich nasypów z kory, które wykorzystuje się do zabezpieczania nasady pędów. Te zaś warto pozostawić nieco dłużej, właśnie na wypadek wspomnianych już wcześniej nagłych przymrozków – te mogą występować niekiedy nawet do maja, warto więc mieć to na uwadze.

Pielęgnacja – czyli wszystko to, co najlepsze dla ogrodu

W kolejnym kroku, po usunięciu wierzchniego okrycia z roślin, warto zastanowić się nad pielęgnacją ogrodu. Przycinanie roślin, pielenie chwastów, nawożenie, koszenie trawnika oraz sianie to bardzo ważne czynności, które powinieneś wykonać udając się wiosną do swojego ogrodu.

Właściwa pielęgnacja przywraca ogród do stanu sprzed zimy. Pozwala usunąć uporczywe chwasty, które zdążyły się już wydostać na powierzchnię wraz z pierwszymi promieniami słońca. Jest ona konieczna również do sadzenia całkiem nowych roślin.

Nowe znaczy lepsze

Skoro już mowa o nowych roślinach – kolejnym krokiem w pracach ogrodowych jest sadzenie. Jak zapewne bardzo dobrze się orientujesz, nie wszystkie rośliny przetrwają zimę. Puste miejsca w ogrodzie warto zatem uzupełnić. No, ale gdzie szukać zdrowych i silnych sadzonek, które bez trudu przyjmą się w nowym otoczeniu?

Sprzedaż roślin do ogrodu prowadzą:

  • sklepy z roślinami online,

  • centra ogrodnicze,

  • szkółki roślinne,

  • targi oraz bazary.

Sklep z roślinami online to dobra opcja dla osób, dla których liczy się wygoda i jakość. W Internecie możesz spotkać się z wieloma różnymi stronami, które oferują sadzonki roślin ogrodowych w atrakcyjnych cenach. W sieci możesz znaleźć te sadzonki, które naprawdę Cię interesują – nawet te najbardziej egzotyczne. Jeżeli chodzi natomiast o pozostałe miejsca z powyższej listy, gdzie również możesz kupować sadzonki, to nie zawsze znajdziesz tam to, czego aktualnie szukasz. Tego typu miejsca prowadzą raczej sprzedaż nastawioną na ilość niżeli jakość, niemniej jednak czasem można natrafić na produkt wart swej ceny, choć w ograniczonej ilości. Internetowe sklepy z roślinami online to bardzo wygodne wyjście, zwłaszcza w tak zabieganych czasach, jak te obecne.

W kolejnych krokach, jeżeli chodzi o prace ogrodowe, możesz również zająć się renowacją małej architektury ogrodowej. Odmalowanie huśtawki, renowacja domku na narzędzia, czy też wzmocnienie karmnika dla ptaków mogą pomóc w przywróceniu Twojej posesji pięknego wyglądu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie