Czym ogrzewać mieszkanie, gdy nie mamy dostępu do sieci ciepłowniczej?

Piotr Kowalczyk
12.04.2022

Większość budynków wielorodzinnych w naszym kraju korzysta z ciepła systemowego, czyli dostarczanego przez zakłady komunalne. Jest to bardzo wygodne i dość tanie, natomiast nie każdy ma tyle szczęścia. Zwłaszcza na terenach wiejskich mieszkania często trzeba ogrzewać we własnym zakresie. Jakie źródło wybrać, aby było z jednej strony bezobsługowe, a z drugiej rozsądne pod względem ekonomicznym? Sprawdź nasze propozycje.

Klimatyzator

To może być dość zaskakująca propozycja, ponieważ w naszym kraju klimatyzacja kojarzy się wyłącznie ze schładzaniem pomieszczeń. Tymczasem współczesne klimatyzatory mają również funkcję grzania. Korzystanie z tego rozwiązania do ogrzewania mieszkania może być bardzo dobrym pomysłem z uwagi na niski koszt inwestycji oraz dobry efekt grzewczy, a przy tym rozsądne koszty – klimatyzator to nic innego jak pompa ciepła powietrze-powietrze.

Grzejniki elektryczne

Ogrzewanie mieszkania takimi grzejnikami z pewnością będzie droższe niż klimatyzacją, ale w zamian są o wiele tańsze w zakupie. Komplet grzejników do typowego mieszkania można kupić za około 1000 złotych – nie potrzeba również żadnej specjalnej instalacji.

Promienniki

Bardzo ciekawa opcja, zwłaszcza dla osób, które chcą bazować na ogrzewaniu elektrycznym i przy tym nieco obniżyć koszty. Promienniki przypominają grzejniki elektryczne, natomiast emitują promieniowanie podczerwone. Dzięki temu ich efektywność grzewcza jest znacznie wyższa, a koszty pozostają na rozsądnym poziomie.

Maty grzewcze

Znakomita propozycja dla osób, które są na etapie remontu mieszkania. Maty grzewcze montuje się pod płytkami ceramicznymi. Działają jak ogrzewanie podłogowe, z tą różnicą, że szybciej osiągają zadaną temperaturę i gwarantują bardzo wysoki komfort cieplny – przy jednoczesnym zachowaniu naprawdę sensownych kosztów zużycia energii.

Bio kominek

Fajnie sprawdzi się w salonie, ponieważ rzeczywiście emituje sporo ciepła. Taki kominek nie wymaga podłączenia do przewodu spalinowego – zasila się go specjalnym płynem, który nie emituje szkodliwych spalin. Nie dość, że mamy ciepło, to jeszcze wprowadzamy do mieszkania przyjemny klimat.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.