Czy woda gazowana jest zdrowa?

Mariusz Siwko
19.04.2021

Podobno niszczy szkliwo, słabo nawadnia, a wręcz wypłukuje z organizmu składniki mineralne. To popularne mity na temat wody gazowanej, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Tak naprawdę picie wody gazowanej jest całkiem korzystne dla ludzkiego ciała. Pod kilkoma względami jest ona wręcz lepszym wyborem niż niegazowana. Dowiedz się więcej o właściwościach wody gazowanej i… zacznij po nią sięgać nieco częściej.

Jakie są korzyści z picia wody gazowanej?

Przede wszystkim taka woda jest bardzo dobrze nasycona cennymi minerałami, dlatego zaleca się włączenie jej do diety osób, które zmagają się z niedoborami wapnia i magnezu. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z ilością wody gazowanej, a jeśli sięgasz po nią codziennie, to radzimy wybierać wody niskosodowe.

Woda gazowana ma bardzo dobry wpływ na układ moczowy oraz funkcjonowanie jelit. Po dłuższym stosowaniu takiej wody z pewnością zauważysz, że częściej chodzisz do toalety, a to bardzo dobry objaw – regularne oddawania moczu sprzyja pracy nerek i przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu.

Co ciekawe gazowana woda dużo lepiej gasi pragnienie. Dlatego fajnie sprawdza się po wysiłku fizycznym oraz w upalne dni. Lepiej jednak nie pić jej w trakcie ćwiczeń fizycznych, ponieważ może wywołać bolesną kolkę.

Woda gazowana jest również wskazana w diecie osób chcących zrzucić zbędne kilogramy. Wzmaga uczucie sytości, dlatego można ją wybierać do posiłku – dzięki temu będziesz jeść mniej, co pozwala szybciej wypracować dobrą sylwetkę.

Warto wiedzieć

Jeśli cierpisz na zaparcia lub niestrawność po jedzeniu, to tym bardziej włącz do swojej diety wodę gazowaną – pomaga ona w radzeniu sobie z tego typu problemami.

Kto nie powinien pić wody gazowanej?

Choć powyższy opis może wskazywać na to, że woda gazowana jest samym dobrem i śmiało można nią zastąpić wodę bez gazu, to jednak niektóre osoby nie powinny się na to decydować. Do tej grupy zaliczymy przede wszystkim osoby:

  • mające skłonność do wzdęć,
  • cierpiące na zespół jelita drażliwego,
  • chorujące na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc,
  • mające poważne problemy żołądkowe,
  • cierpią na choroby krtani,
  • mające wrzody, refluks, nadżerki w żołądku,
  • chorujące na nadciśnienie tętnicze.

Jeśli nie masz żadnych z powyższych dolegliwości, to śmiało możesz sięgać po wodę gazowaną i nie musisz się obawiać, że jest ona mniej zdrowa niż niegazowana.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.