Czy warto zainwestować w mikrokawalerkę?

Jerzy Biernacki
12.07.2018

Mikrokawalerki miały już dawno zniknąć z rynku pierwotnego, ale okazuje się, że wciąż jest na nie spory popyt. Powód jest prosty: bardzo atrakcyjna cena zakupu. Mikrokawalerki kuszą więc przede wszystkim osoby szukające ciekawego sposobu na zainwestowanie pieniędzy, który przyniesie większe profity niż produkty bankowe. Czy jednak inwestowanie w mikrokawalerkę rzeczywiście ma sens? To zależy.

Czym jest mikrokawalerka?

Mianem mikrokawalerki określamy mieszkanie o bardzo małej powierzchni, nieprzekraczającej 17-18 metrów kwadratowych. W tak niewielkim lokalu jest miejsce jedynie na mikroskopijną łazienkę oraz pokój z kuchnią. Nie jest to zatem propozycja dla rodzin czy nawet par. Nie oznacza to natomiast, że mikrokawalerki nie są poszukiwane.

Główną przyczyną, dla której nie brakuje chętnych na zakup takiej nieruchomości, jest oczywiście niska cena. Mikrokawalerkę w dużym mieście można kupić nawet dysponując budżetem poniżej 100 tysięcy złotych, co na pierwszy rzut oka może się wydawać okazją. Wystarczy jednak sprawdzić, jak przekłada się to na cenę metra kwadratowego powierzchni, by dojść do wniosku, że mikrokawalerki są po prostu drogie. 8-12 tysięcy za metr to przecież kwota, z którą spotykamy się w segmencie apartamentów.

Dla kogo będzie to dobra inwestycja?

Zakupem mikrokawalerki na pewno powinny się zainteresować osoby, które koniecznie chcą nabyć jakąś nieruchomość, ale nie dysponują budżetem pozwalającym na rozejrzenie się za większym mieszkaniem.

Ponadto taki lokal może być bardzo dobrym kierunkiem inwestycyjnym. Mikrokawalerki, z uwagi na mocno ograniczony metraż, nie są drogie w wynajmie, co z pewnością skusi studentów, pracowników delegowanych czy singli, których na razie nie stać na nic większego.

O zainwestowaniu w takie mieszkanie mogą też pomyśleć rodzice, którzy chcą zapewnić swojemu dziecku komfortowe warunki startu w dorosłość lub też szukają dla niego lokalu na okres studiów. Później mieszkanie można wynająć na rynku komercyjnym i czerpać z tego tytułu profity.

Pamiętaj!

Przy wyborze mikrokawalerki najważniejsza jest jej lokalizacja. Mieszkanie powinno znajdować się w centrum miasta lub być z nim dobrze skomunikowane. Zwróć też uwagę na bliskość uczelni.

Decydując się na zakup mikrokawalerki w celach inwestycyjnych musisz sobie zdawać sprawę ze znacznego ograniczenia grupy docelowej potencjalnych najemców. Z takiej oferty skorzystają wyłącznie osoby niewymagające, co oczywiście wpłynie na wysokość czynszu. Na wynajmie maleńkiego mieszkania nie zbijesz więc kokosów.

Artykuł powstał przy współpracy ze specjalistami z ardant.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie