Czy warto sprzedać mieszkanie biuru pośrednictwa? Argumenty za i przeciw

Antoni Kwapisz
07.04.2022

Osoby, które muszą szybko sprzedać mieszkanie, ponieważ np. potrzebują pilnego zastrzyku gotówki, bardzo często rozważają zawarcie umowy z biurem pośrednictwa. Zawodowi pośrednicy szukają okazji inwestycyjnych na rynku, ponieważ wiedzą, że można na nich świetnie zarobić. Z punktu widzenia sprzedającego taki układ nie jest jednak do końca korzystny. Poznaj zalety i wady sprzedania mieszkania biuru pośrednictwa.

Co przemawia za skorzystaniem z oferty pośrednika?

Najważniejszym argumentem za taką transakcją jest fakt, iż biuro pośrednictwa zwykle oferuje pieniądze „od ręki”, co ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia osób potrzebujących gotówki na teraz. Pośrednik nie posiłkuje się kredytem hipotecznym, stąd cała procedura sprowadza się w zasadzie tylko do umówienia wizyty w kancelarii notarialnej, po czym następuje przelew na konto sprzedającego.

Ważną zaletą tego rozwiązania jest minimalizacja formalności. Biuro zajmie się wszystkim, ponieważ ma w tym niezbędne doświadczenie. Można mieć zatem pewność, że – o ile oczywiście mamy do czynienia z profesjonalistami – cała transakcja przebiegnie szybko i bez wad prawnych.

Biura pośrednictwa z reguły też nie wybrzydzają. Szybko i precyzyjnie szacują realną wartość nieruchomości, następnie stosują dyskonto (muszą zarobić na późniejszej odsprzedaży mieszkania) i proponują konkretną kwotę, bez wydziwiania, przeciągania negocjacji itd. To ważne w sytuacji, gdy rzeczywiście sprzedający ma nóż na gardle i musi się szybko pozbyć nieruchomości.

Dlaczego lepiej poszukać innego nabywcy niż biuro pośrednictwa?

Sprzedanie mieszkania biuru pośrednictwa na pewno nie jest wymarzonym scenariuszem dla obecnych właścicieli. Podstawowy problem stanowi oczywiście nierynkowa kwota transakcji. Biuro nigdy nie zapłaci takiej ceny, jakiej oczekuje sprzedający, ponieważ w jego interesie jest zarobienie na mieszkaniu – najczęściej po lekkim odświeżeniu trafi ono do oferty biura, które znajdzie na nie nabywcę za znacznie wyższą cenę.

Takie rozwiązanie jest więc dopuszczalne wyłącznie wtedy, gdy jesteś w stanie zaakceptować, że otrzymasz za swoje mieszkanie minimum 20 procent poniżej wartości rynkowej i rzeczywiście potrzebujesz pieniędzy na już, nie mogąc czekać na znalezienie innego nabywcy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie