Czy warto przyłączyć dom do sieci gazowej?

Maciej Piwowski
05.05.2021

Tytułowy dylemat ma wielu właścicieli domów jednorodzinnych, do których po wielu latach została doprowadzona sieć gazu ziemnego. Teoretycznie jest to świetna informacja, ponieważ nareszcie można zacząć korzystać z relatywnie niedrogiego oraz bezobsługowego źródła energii. Czy jednak rzeczywiście warto przyłączyć dom do sieci gazowej? W naszym poradniku podajemy argumenty za i przeciw, co powinno ułatwić Ci podjęcie decyzji.

Dlaczego warto przyłączyć się do sieci gazowej?

Podstawowym argumentem przemawiającym za tym rozwiązaniem jest komfort. Kocioł gazowy nie wymaga żadnej obsługi ze strony użytkownika. Po prostu włączamy go w sezonie grzewczym, a latem zapewnia nam ciepłą wodę użytkową. Nie ma potrzeby dokładania paliwa, czyszczenia kotła etc. Cała obsługa sprowadza się do zlecenia serwisu raz w roku.

Kolejnym atutem jest dość niski koszt ogrzewania domu. Ceny gazu ziemnego nie są przesadnie wysokie i choć dziś nie jesteśmy w stanie przewidzieć stawek za kilka lat, to na ten moment mówimy tutaj o jednym z najtańszych nośników energii cieplnej.

Samo przyłączenie budynku do sieci gazowej nie jest też specjalnie kłopotliwe, choć będzie wymagać przekopania części ogrodu (trzeba wyprowadzić rurę gazową z kotłowni do granicy działki). Takie prace zleca się fachowcom, którzy zadbają o estetykę oraz prawidłowe wykonanie.

Argumenty na NIE

Przyłączenie domu do sieci gazowej na pewno nie jest rozwiązaniem, które można polecić w ciemno. Przede wszystkim może to wymagać zainwestowania w zakup nowego kotła grzewczego. Jeśli do tej pory dom był ogrzewany kotłem węglowym czy kominkiem, to przygotuj się na spory wydatek – nie tylko na zakup nowego kotła, ale też różnych elementów armatury hydraulicznej.

Nie możemy pominąć kwestii bezpieczeństwa. Choć w Polsce rzadko dochodzi do wypadków spowodowanych rozszczelnieniem się instalacji gazowej, to jednak trzeba brać takie ryzyko pod uwagę. Gaz bez wątpienia nie jest najbezpieczniejszą opcją na ogrzewanie budynku jednorodzinnego.

Ponadto trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że przejście na ogrzewanie gazowe może spowodować wzrost kosztów – zwłaszcza, jeśli do tej pory rodzina ogrzewała dom kotłem węglowym lub kominkiem. Warto więc wcześniej dokładnie policzyć, jakie może być przewidywane zużycie gazu i na tej podstawie podjąć ostateczną decyzję.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.