Czy stół warsztatowy z nadstawką to dobry wybór?

Mateusz Nowak
28.09.2022

W warsztacie każdego majsterkowicza bądź w fabrykach, zakładach wytwórczych czy montażowniach, powinno znaleźć się miejsce dla kilku niezbędnych mebli, które ułatwiają całą pracę i pozwalają ją przeprowadzić bez zbędnej zwłoki. Jednym z najważniejszych jest z pewnością stół warsztatowy z nadstawką. Mebel ten, głównie dzięki dużej przestrzeni roboczej oraz zastosowaniu nadstawki, cechuje się znacznie większą użytecznością niż modele standardowe. Przekonaj się o tym już dziś!

Do czego służy stół warsztatowy?

Stół warsztatowy to chyba najbardziej uniwersalny i ponadczasowy mebel, który w każdym warsztacie służy za podstawowe miejsce pracy fachowców. Nie dzieje się to bez powodu. Po prawidłowym dopasowaniu jego wymiarów zewnętrznych, konstrukcji i koloru, można uzyskać nie tylko spójną stylistykę całego obiektu, lecz także zwiększyć wygodę pracy i jej bezpieczeństwo. Zalety warto jednak poznać nieco bliżej.

 • Bezpieczeństwo – praca przy stole roboczym jest w pełni bezpieczna dla pracownika i nie dzieje się to bez powodu. Duże maksymalne obciążenie, stabilność oraz brak ryzyka uszkodzenia blatu i konstrukcji nośnej sprawia, że można pracować wydajnie i zarazem także bezpiecznie.
 • Wydajność – w pracy, szczególnie w zakładach wytwórczych i montażowniach, bardzo mocno liczy się czas wykonania poszczególnych zadań. Część z nich da się przyspieszyć i wie o tym coraz więcej pracodawców. Stół roboczy pozwala na znacznie szybszą obróbkę mechaniczną różnych przedmiotów, co z kolei oznacza większą wydajność pracy całego zakładu.
 • Niska cena – warto wiedzieć, że koszt zakupu stołu warsztatowego nie jest zbyt wysoki, szczególnie gdy porównamy go z możliwościami, jakie daje w każdym zakładzie lub fabryce.

Stół warsztatowy – konstrukcja i detale

Praktycznie każdy stół warsztatowy jest narażony na przyspieszone zużycie, które wynika w prostej linii z jego obciążenia, przesuwania ciężkich przedmiotów po blacie, opierania się nad nim oraz nachylania nad obrabianymi produktami. Z tego względu producenci tego typu mebli wykorzystują wyłącznie najlepsze tworzywa i stopy różnych stali.

Najlepsi producenci stawiają na wysokogatunkową stal o grubości wynoszącej nawet 2 mm, która jest w zasadzie całkowicie odporna na wszelkie trudne warunki pracy, w tym na działanie chemii warsztatowej, niektórych kwasów i innych cieczy.

Sama konstrukcja opiera się o gięte, zgrzewane i spawane kształtowniki, które gwarantują najwyższy poziom stabilności całego mebla aż do momentu osiągnięcia masy granicznej. Dzięki temu mogą służyć w praktycznie każdym rodzaju prac warsztatowych.

Stół warsztatowy z nadstawką – czy jest niezbędna?

Wiemy doskonale jak wygląda standardowy stół roboczy – to mebel do złudzenia przypominający biurko bądź stół, który różni się od nich wytrzymałością oraz zastosowaniem. Co ciekawe, na rynku znajdują się ich przeróżne warianty, dzięki czemu każdy pracodawca lub majsterkowicz może znaleźć model idealny dla swoich potrzeb i oczekiwań. Warto wśród nich wyróżnić:

 • stoły z regulacją wysokości, 
 • stoły z szafkami wiszącymi,
 • stoły z szufladami dolnymi,
 • stoły warsztatowe z nadstawką.

Ciekawostką jest, że u niektórych producentów powyższe stoły można ze sobą łączyć i konfigurować w bardzo szerokim zakresie. Dla przykładu szuflady mogą znajdować się z jednej tylko strony bądź z obu – zależnie od oczekiwań pracodawcy, pracowników lub osoby prywatnej.

Nadstawka – dodatek, który zmienia postać rzeczy

Stół warsztatowy z nadstawką to niezwykle przydatny element wyposażenia każdej montażowni, fabryki lub prywatnego warsztatu, w których szczególnie istotny jest komfort pracowników i wydajność ich pracy. Model ten różni się od standardowego przede wszystkim budową, a w zasadzie zabudową tylnej strony, którym może być duża, obszerna i perforowana blacha. To właśnie ten element jest niezwykle pomocnym dodatkiem dla każdego pracownika, gdyż ma wiele funkcji możliwych do zaaranżowania przez daną osobę samodzielnie. 

Stół roboczy z nadstawką – na jaką się zdecydować?

Większość współczesnych producentów tego typu elementów wyposażenia daje swoim klientom wiele możliwości ich spersonalizowania i dostawania do swoich potrzeb. 

 • Warianty podstawowe, najmniejsze, sprawdzą się idealnie w małometrażowych pomieszczeniach, w których brakuje wolnej przestrzeni na zaaranżowanie większego modelu. Są to modele o długości np. 100 cm, które można z łatwością zastosować nawet w najmniejszych warsztatach. 
 • Duży stół warsztatowy z nadstawką zwiększa już znacznie liczbę zastosowań oraz użytkowość poszczególnych modeli. Te największe, o długości powyżej 200 cm, mogą służyć jako przestrzeń robocza nawet dla kilku osób pracujących jednocześnie, bez dyskomfortu związanego ze zbyt małą ilością wolnego miejsca dla każdego z osobna.

W dodatku nadstawkę można dodatkowo rozszerzyć o kolejne elementy, które w znacznym stopniu wpływają na komfort i bezpieczeństwo pracy. Niektórzy producenci oferują:

 • Oświetlenie typu LED, które zwiększa widoczność podczas pracy w warunkach niedostatecznego oświetlenia lub obróbki szczególnie małych przedmiotów;
 • Dodatkowe szafki umieszczone w górnej części, zamykane na drzwiczki, w których można przechowywać wiele akcesoriów i dodatków, a nawet narzędzi;
 • Akcesoryjne dodatki do zawieszenia w otworach rozlokowanych na całej powierzchni nadstawki. Mogą to być niewielkie zawieszki lub haki, a nawet wiszące pojemniki. Wszystkie znacznie rozwijają użyteczność poszczególnych modeli i przyspieszają pracę całego zakładu.

Gdzie warto zamawiać stoły warsztatowe?

Stół warsztatowy z nadstawką to mebel, bez którego bardzo ciężko jest zrealizować najbardziej wymagające zadania. Są mocne, trwałe, pewne i stabilne, dlatego też można na nich polegać przez wiele lat najbardziej intensywnej eksploatacji. Bardzo istotny jest jednak producent. Zdecydowanie warto postawić na firmę znaną, lubianą i doskonale kojarzoną przez różnych pracodawców, która ma w swojej ofercie wiele możliwości personalizacji poszczególnych mebli oraz mnóstwo dodatków, które zwiększają ich i tak dużą liczbę zastosowań.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie