Czy potrzebujesz okapu w kuchni?

Marek Szydełko
12.07.2023

Okap kuchenny wydaje się być niezbędnym elementem wyposażenia kuchni, natomiast coraz więcej osób z niego rezygnuje. Warto więc poszukać odpowiedzi na pytanie, czy rzeczywiście potrzebujesz okapu w swojej kuchni? Nie jest to takie oczywiste, a po szczegóły zapraszamy do naszego poradnika.

Okap nie jest potrzebny, gdy masz wentylację mechaniczną

W wielu domach, a nawet mieszkaniach, montuje się dziś system wentylacji mechanicznej z rekuperacją. W takiej sytuacji stosowanie dodatkowego okapu nie ma sensu – wentylacja doskonale poradzi sobie z wyciąganiem oparów z gotowania i przewietrzeniem kuchni.

Można tutaj natomiast pomyśleć o zamontowaniu pochłaniacza zapachów, którego zadaniem jest nie tylko wyrzucanie powietrza z gotowania, co jego filtrowanie i tym samym usuwanie aromatów, które mogą przeszkadzać domownikom.

Jeśli nie masz wentylacji mechanicznej

W takiej sytuacji nie ma się nad czym zastanawiać i warto mieć w kuchni okap. Włączaj go za każdym razem, gdy planujesz dłuższe gotowanie i smażenie - okap znacząco podniesie komfort pracy w kuchni, dodatkowo niwelując problem nieprzyjemnych zapachów, np. przypalonego tłuszczu.

Na koniec mała podpowiedź: jeśli decydujesz się na okap kuchenny, to postaw na pełnowymiarowy model z pochłaniaczem zapachów, a nie prosty okap podszafkowy, który jest po prostu zbyt mało wydajny i niewygodny w codziennej obsłudze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie