Czy opłaca się założyć panele fotowoltaiczne?

Andrzej Winnicki
08.10.2020

Panele fotowoltaiczne umożliwiają wytworzenie taniej energii elektrycznej pochodzącej z promieni słonecznych. To duży krok dla środowiska, który nieprzerwanie zyskuje na popularności. W Polsce istnieją programy dofinansowujące fotowoltaikę, dzięki czemu jest to jeszcze bardziej opłacalne rozwiązanie.

Inwestycja w panele fotowoltaiczne

Jeżeli chcemy zainwestować w panele fotowoltaiczne, musimy zacząć od planu budowy przydomowej instalacji. W tym celu powinniśmy dokładnie określić, jak wielkie jest nasze roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną. To stanowi podstawę do dobrania mocy domowej instalacji fotowoltaicznej. Ponieważ panele fotowoltaiczne montowane są na dachu, kolejnym krokiem będzie ustalenie, jak dużą jego powierzchnię zajmą. Konstrukcja dachu musi umożliwić nachylenie paneli do promieni słonecznych pod kątem 40°, a jego powierzchnia nie może być zacieniona.

Opłacalność fotowoltaiki

Warto skorzystać z profesjonalnego audytu fotowoltaicznego, który umożliwia dokładne przekalkulowanie mocy instalacji fotowoltaicznej odpowiedniej dla naszych potrzeb, oraz przewidzieć koszty związane z jej montażem. Profesjonalną firmą świadczącą usługi montażu i audytu fotowoltaicznego jest SunErgohttps://sunergo.pl/.  Warto pamiętać, że audyt fotowoltaiczny jest niezbędny do złożenia wniosku o dofinansowanie któregoś z programów wspierających fotowoltaikę w Polsce.

Instalacja fotowoltaiczna będzie dla nas opłacalna, jeśli z audytu wyniknie, że możemy zaoszczędzić pieniądze za prąd i mamy odpowiednie warunki na zainstalowanie paneli. Ostateczna cena zależy od mocy instalacji oraz dofinansowania, z jakiego skorzystamy. Pamiętajmy, że główną zaletą instalacji fotowoltaicznej jest jej bezobsługowość z niemal nieistniejącym ryzykiem awarii oraz gwarancją na panele sięgającą do 25 lat.

Dobór i montaż instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna składa się z krzemowych paneli, które przekształcają światło słoneczne w energię oraz falownika, który przekształca prąd stały w prąd zmienny. Niezbędny jest też specjalny system mocujący. Należy zwrócić uwagę na to, aby panele nie zostały zacienione przez sąsiadujące drzewa i budynki. Inwestycja opłaca się jedynie w przypadku, gdy dach będzie w zasięgu promieni słonecznych. Montaż instalacji możliwy jest również na odpowiednim gruncie.

Rodzaj instalacji dobieramy ze względu na to, czy będziemy podłączać ją do publicznej sieci elektroenergetycznej (on-grid), czy też nie (off-grid). Instalacja on-grid pozwala na wysyłanie nadwyżek prądu do sieci, z której potem możemy je pobierać, natomiast jeśli zależy nam na całkowitej niezależności od zewnętrznych dostawców energii, powinniśmy zdecydować się na system off-grid. W tym wypadku niezbędne będą akumulatory magazynujące prąd bezpośrednio dostarczany do odbiorników w naszym domu. Instalacja typu off-grid to dobre rozwiązanie dla firm, które również mają możliwość instalowania paneli fotowoltaicznych.

Programy wspierające fotowoltaikę w Polsce

Warto skorzystać z programów dofinansowujących fotowoltaikę w Polsce, dzięki którym zwrot kosztów inwestycji jest krótszy. Osoby fizyczne mogą złożyć wniosek online o dofinansowanie z programu Mój Prąd, który oferuje bezzwrotną dotację zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Można połączyć ją z Ulgą termomodernizacyjną, która polega na odliczeniu od rocznego zeznania podatkowego wydatków na inwestycję termomodernizacyjną. Mój Prąd został zintegrowany z programem Czyste Powietrze 2.0, który obejmuje dotację lub pożyczkę na kompleksową termomodernizację domów. Również przedsiębiorcy, dzięki nowelizacji ustawy OZE mogą skorzystać z systemu opustów (net-metering) i produkować energię elektryczną na własne potrzeby. 

Jak widać, istnieje wiele czynników, które mają znacznie ułatwić nam inwestowanie w fotowoltaikę, a przy okazji sprawić, że będzie to inwestycja korzystna zarówno finansowo, jak i dla środowiska.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie