Czy jest Ci potrzebna specjalna farba do malowania betonu?

Mariusz Siwko
30.08.2022

Wbrew pozorom, beton wcale nie należy do najłatwiejszych powierzchni do malowania. Przenosi wilgoć z ziemi i innych otaczających go materiałów, oddycha i zasysa farbę, jak dziecko mleczną kaszkę mannę z butelki. Beton wymaga stosowania specjalnych farb zawierających spoiwa, które kurczą się i rozszerzają wraz z powierzchnią. Dlatego nie warto używać zwykłych farb przeznaczonych do malowania zwykłych ścian na betonowych powierzchniach, bo prawdopodobnie będziesz musiał malować wszystko jeszcze raz od nowa. Dzieje się tak dlatego, że akrylowe farby łuszczą się, pękają i po prostu nie znoszą obciążeń typowych dla betonowych tarasów, chodników i podjazdów. Te zjawiska są przyczyną tak wielu pytań o to, czy jest potrzebna specjalna farba do malowania betonu, a jeśli tak, to jakie ma właściwości.

Czy farba murarska może służyć jako farba do malowania betonu?

Zwykle farba przeznaczona do malowania tradycyjnego muru wykonanego z cegły zadziała również, jeśli będzie użyta na beton, jednak nie jest to optymalne rozwiązanie. Specjalna farba do malowania betonu często nazywana jest elastomerową powłoką ścienną i zawiera spoiwa, dzięki którym taka powłoka może rozszerzać się i kurczyć wraz z betonem, szczególnie podczas nagrzewania się w ciągu dnia i ochładzania nocą.

Jeśli potrzebujesz szczególnie wytrzymałej farby do podłóg garażowych, warsztatów, podjazdów, a nawet powierzchni piwnic, wybierz dwuskładnikową epoksydową farbę do podłóg. Farby te czasami zawierają kolorowe kruszywa, które można rozprowadzić na mokrej farbie. Te dodatki sprawiają, że farba nabiera koloru i głębi, które ciekawie prezentują się na wykończonej powierzchni. Supermarkety i sklepy z artykułami do domu oferują zestawy do malowania podłogi garażu.

Czy dostępna jest epoksydowa farba do malowania betonu?

Jako dekoracyjny sposób malowania betonowej podłogi, szczególnie na betonową podłogę wewnętrzną lub zewnętrzną, można zastosować epoksydową powłokę, która utworzy mozaikową podłogę. Będą w niej zawierać się małe kawałki granitu lub marmuru osadzone w powłoce epoksydowej. Po wyschnięciu powierzchni nabłyszcza ją polerka do podłóg. Powłoki epoksydowe z lastryko mają zwykle grubość ok. 0,5 cm w porównaniu z tradycyjnym lastryko o grubości od 5 do 8 cm. Nowsze lastryko epoksydowe zawiera również ciekawe możliwości kolorystyczne i wiele rodzajów kruszyw, takich jak materiały syntetyczne, masa perłowa czy szkło z recyklingu. Dzięki artystycznemu wykorzystaniu tych produktów z lastryko epoksydowego można tworzyć geometryczne kształty i wzory, logo, artystyczne renderingi i kontrastujące obramowania.

Niewątpliwą korzyścią, gdy do malowania używana jest specjalna farba do malowania betonu, jest fakt, że nie musisz oddzielnie uszczelniać i gruntować, gdy używasz podkładu, który również uszczelnia beton. Wystarczy wtedy usunąć wszelkie oleje i tłuszcze z betonu, ponieważ zakłócają one przyczepność podkładu lub farby. Jeśli planujesz tylko dodać dwuskładnikową powłokę epoksydową, nie musisz gruntować ani uszczelniać betonu. Upewnij się wcześniej, że beton jest czysty.

Czy bejca może służyć jako farba do malowania betonu?

Kolorowa bejca może być użyta jako farba do malowania betonu. Wygląda i sprawdza się na zewnętrznym betonowym patio. Nakładanie bejc na bazie wody wymaga mniej pracy niż bejc kwasowych i zazwyczaj masz więcej możliwości wyboru odpowiedniego koloru. Aby zapobiec blaknięciu koloru, po wyschnięciu dodaj uszczelniacz do plamy na bazie wody. Jeśli pracujesz na podłodze lub innej betonowej powierzchni, usuń wszystko, co jest luźne, aby upewnić się, że powierzchnia pod farbą będzie solidna. Zaleca się wcześniej załatać wszelkie pęknięcia lub dziury. Na drewnie należy w razie potrzeby usunąć luźne obszary farby i odprysków.

Możesz również użyć kolorowej farby epoksydowej, którą możesz nałożyć w jednej warstwie na oryginalnie pomalowaną powierzchnię. Takie farby są dostępne zarówno w zestawach, jak i pojedynczych opakowaniach. Dobre rezultaty można uzyskać poprzez szlifowanie i dokładne czyszczenie łagodnym środkiem czyszczącym. Dwuskładnikowa żywica epoksydowa zapewnia twardszą, bardziej błyszczącą powierzchnię.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.