Czy energia elektryczna zdrożeje w najbliższych latach? Co mówią prognozy?

Antoni Kwapisz
16.02.2021

Podwyżki prądu dla gospodarstw domowych są niezaprzeczalnym faktem w Polsce i Europie. Wedle Urzędu Regulacji Energetyki ceny prądu wzrosną o ok. 9-10 % w stosunku do ubiegłego roku, czyli o ok. 8-10 zł miesięcznie. Jakie czynniki wpływają na ten wzrost i jak płacić mniej?

Dlaczego prąd drożeje? 

Wielu właścicieli firm i gospodarstw zastanawia się: dlaczego prąd drożeje? Podwyżki są regularne i nieuniknione. Mają wiele przyczyn. Jedną z nich są droższe paliwa, dlatego też ceny energii elektrycznej rosną z roku na rok i jest to uzasadnione. 

Na podwyżki cen mają również wpływ wyższe ceny dotyczące emisji dwutlenku węgla. Unia Europejska dla większości państw wprowadziła pewne standardy, których celem jest ograniczanie ich emisji. Polski rynek energetyczny w 80% opiera się na energii węglowej, a więc większość dostawców musi mieć właściwe uprawnienia by dążyć do emisji dwutlenku węgla i spełnić te wymogi. To sprawia, że co roku prąd drożeje i stawki dla użytkowników końcowych są wyższe.

W 2019 roku średnia cena za 1 kWh prądu wynosiła 63 grosze. Natomiast w 2020 roku średnia cena za 1 kWh prądu wzrosła do 70 groszy. Średnia podwyżka cen prądu dla poszczególnych grup taryfowych dot. gospodarstw domowych wzrosła o 12%.

Co jeszcze wpływa na wzrost cen prądu? To również upały i susze. Im więcej susz czy upałów, tym wyższe koszty energii w dłuższej perspektywie czasu. Do tego dochodzą wszelkiego rodzaju opłaty dystrybucyjne, którym klienci podlegają i które stopniowo wzrastają. 

Firmy dystrybuujące energię elektryczną mają co roku pewien obowiązek. Każda z nich musi zaproponować własne ceny energii i wysłać propozycje do URE. Każde z tych przedsiębiorstw podlega taryfom, które wpływają na ceny ostatecznych stawek za użytkowanie energii. Wnioski są rzetelnie analizowane i po porozumieniu z dystrybutorami energii są zatwierdzane finalne ceny obowiązujące w Polsce. 

Co warto wiedzieć o podwyżkach cen prądu? 

Według prognoz podwyżki cen prądu dla firm również mogą być nieuniknione, ale warto pamiętać, że stawki z grup taryfowych o symbolach A, B i C nie są regulowane, tylko ustalane indywidualnie. Każdy przedsiębiorca po analizie ofert może zdecydować się na najlepszą taryfę prądu dla swojej firmy. W wielu sytuacjach od dystrybutora energii może otrzymać korzystną ofertę i dodatkowe rabaty. Porównując rynki nietrudno zauważyć, że właściciele firm  mogą liczyć na stawki o 30% niższe u dystrybutorów niż gdyby mieli korzystać z energii popularnego koncernu. 

Przeciętne zapotrzebowanie energetyczne dla gospodarstwa domowego czteroosobowej rodziny to ok. 2400 kWh rocznie.

Jak prezentują się podwyżki energii u poszczególnych operatorów energetycznych? 

  • W Enea opłaty miesięczne za prąd wzrosną o ok. 11,05 zł miesięcznie więcej, czyli ok. 133 złotych rocznie. 
  • Podwyżka u dystrybutora energetycznego firmy Energa wzrośnie o 11,13 zł miesięcznie, co w skali roku wiąże się z wydatkiem 133,58 złotych. 
  • PGE proponuje stawkę miesięczną większą o 10,97 zł, a rocznie trzeba przygotować się na wydatek rzędu 131,64 złotych. 
  • Tauron w zależności od miasta podwyższa ceny prądu od 10,22 zł za miesiąc dla mieszkańców Wrocławia, od 9,76 zł dla mieszkańców Krakowa i od 8,63 zł miesięcznie dla mieszkańców Gliwic. Wedle podwyżek URE Warszawiacy będą płacić o 9,21 złotych miesięcznie więcej za prąd niż w ubiegłym roku. 

Co składa się na ostateczny rachunek za użytkowanie energii elektrycznej? 

To przede wszystkim koszty związane ze sprzedażą energii czynnej, czyli tej zużywanej przed odbiorców końcowych i opłaty dystrybucyjne. O jakich opłatach należy pamiętać przy rachunkach za prąd?

  • Opłata mocowa 

Powstała po to, aby wzrosło bezpieczeństwo energetyczne w kraju i wywiera ona wpływ na stałe ceny prądu. 

  • Opłata OZE

Do 2020 roku w branży energetycznej opłata OZE nie obowiązywała. Uległo to zmianie w tym roku, a jej wysokość to 0,0022 zł za każdy 1 kWh energii. Opłata OZE powstała w celu wspierania krajowych alternatywnych źródeł energii. 

  • Opłata kogeneracyjna 

Opłata kogeneracyjna rok temu wynosiła ok. 0,00139 zł za każdą zużytą 1 kWh. Aktualnie opłaty kogeneracyjne będą wyzerowane, dlatego jest to dobra wiadomość dla odbiorców końcowych. 

  • Opłata jakościowa 

Opłata jakościowa jest ściśle powiązana z użytkowaniem energii. Wysokość opłaty jakościowej ustalają Polskie Sieci Energetyczne, dlatego dystrybutorzy  nie mają wpływu na wzrost tej kwoty. 

Jak walczyć z podwyżkami prądu? 

Każdy właściciel gospodarstwa domowego czy firmy pragnie płacić jak najmniej za prąd. Niektórzy marzą o tym, aby raz na zawsze uniezależnić się od podwyżek cen i szukają korzystnego rozwiązania dla siebie. Odpowiedzią może być tutaj wykorzystanie alternatywnych źródeł energii i zakup własnej instalacji fotowoltaicznej. Jeśli rozważasz taką inwestycję i chcesz dowiedzieć o szczegółach, warto odwiedzić stronę www marki N Energia: https://n-energia.pl/.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.