Czy ekologiczne środki czystości są ekologiczne?

Antoni Kwapisz
26.04.2021

O ile trend stosowania zdrowych, ekologicznych produktów żywnościowych i kosmetyków jest już od lat powszechny, to skład środków czystości zazwyczaj pomijany jest milczeniem. W ich marketingu najmocniej akcentowana jest skuteczność – błyskawicznie myje, nie pozostawia śladów, jest bakteriobójczy i tak dalej. Ekologiczne środki czystości spotykają się z niedowierzaniem – czy na pewno naturalne substancje usuną mocne zabrudzenia, tłuszcz, czy nie pozostawią śladów?

Nawet te środki, które przedstawiane sa jako przyjazne środowisku i posiadają różnego rodzaju certyfikaty zawierają do 5% chemicznych komponentów. Wydaje się niewiele – ale przecież codziennie używamy kilka rodzajów środków czystości – do higieny osobistej, do sprzątania, prania czy zmywania. Zawierają one takie substancje jak ropopochodne rozpuszczalniki, detergenty, formaldehydy, sztuczne aromaty i barwniki – wszystkie z pewnością nieobojętne dla naszego zdrowia.

Gdzie kupić ekologiczne środki czystości?

Warto zapoznać się z tym, co pisze Krzysztof Lewicki, założyciel i właściciel strony i sklepu internetowego swonco.pl. Postanowił podjąć niełatwe wyzwanie i wyprodukować w zasadzie pełną gamę niezbędnych środków czystości z produktów naturalnych. Można tu znaleźć kosmetyki do higieny osobistej – mydła i żele pod prysznic, środki do sprzątania – płyny do pielęgnacji podłóg, do mycia szyb i mebli a nawet kojarzone z silnie działającą chemią płyny odkamieniające lub do czyszczenia piekarników. Swonco.pl oferuje także ekologiczne środki czystości do pralek i zmywarek. Wszystkie te produkty mają zbliżoną do 100% zawartość naturalnych składników pochodzenia roślinnego. Charakteryzują się wysoką skutecznością, a także pięknymi, naturalnymi zapachami – na przykład mięty lub owoców. Ekologiczne środki czystości wyprodukowane przez swonco.pl są szczególnie polecane osobom ze skłonnościami do alergii.

Jakie składniki zawierają ekologiczne środki czystości?

Swonco.pl opiera swoje receptury na składnikach wyłącznie pochodzenia roślinnego. Przy odpowiedniej technologii produkcji efekty ich stosowania wcale nie sa gorsze niż popularnych chemikaliów. Producent nie podaje dokładnego składu ekologicznych środków czystości w obawie przed skopiowaniem przez konkurencję. Zawierają między innymi wyciągi ze zbóż, miętę, wyciągi z kwiatów i owoców. Dzięki dużej koncentracji aktywnych składników roślinnych są bardziej wydajne niż tradycyjne, chemiczne środki, a co za tym idzie wcale nie kosztują więcej.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.