Czujniki ruchu F&F – dlaczego warto je wybrać?

Piotr Kowalczyk
08.04.2021

Czujniki ruchu są wykorzystywane w wielu współczesnych urządzeniach i systemach – między innymi w nowoczesnych instalacjach automatyki domowej czy układach sterowania oświetleniem. Sprawdź, jakie czujki ruchu są dostępne w ofercie marki F&F i dlaczego warto po nie sięgnąć!

Czujniki ruchu F&F

F&F to polska marka specjalizująca się w tworzeniu nowoczesnych rozwiązań z zakresu automatyki budynkowej oraz inteligentnych instalacji. Jednym z najważniejszych produktów w ofercie firmy są czujniki ruchu F&F, wśród których dostępne są modele o różnej konstrukcji, cechach i zastosowaniu.

Czujka ruchu czy czujnik ruchu?

Pojęcia te stosowane są wymiennie, jednak warto pamiętać, że “czujka ruchu” jest nazwą potoczną – w oficjalnym nazewnictwie stosuje się określenie czujnik ruchu lub sensor ruchu. Odnosi się ono zarówno do samych elementów pozwalających wykrywać i/lub analizować ruch, jak i do większych układów oraz urządzeń, w których skład takie czujniki wchodzą.

Zastosowanie czujników ruchu od F&F

Czujniki ruchu F&F są przeznaczone przede wszystkim do sterowania oświetleniem wewnątrz oraz na zewnątrz budynków. Połączenie z odpowiednimi urządzeniami pozwala je wykorzystać także w systemach bezpieczeństwa (na przykład awaryjnego zatrzymania bram), do sterowania uruchamianiem wentylacji czy w instalacjach alarmowych i przeciwwłamaniowych.

Technologie wykorzystywane w czujnikach ruchu F&F

Czujki ruchu marki F&F wykorzystują przede wszystkim dwie technologie: wykrywania ruchu za pomocą podczerwieni oraz fal mikrofalowych. W ofercie producenta dostępne są także laserowe czujniki odległości, które w wielu zastosowaniach mogą pełnić podobne funkcje.

Czujniki ruchu na podczerwień (pasywne)

Czujniki ruchu na podczerwień są skonstruowane tak, by wykrywać promieniowanie cieplne w paśmie podczerwieni (przez ludzi odbierane jako ciepło), które jest emitowane między innymi przez żywe organizmy. 

Czujniki ruchu mikrofalowe (aktywne)

Czujniki ruchu mikrofalowe (radarowe) wykorzystują promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie mikrofal. Ten rodzaj czujników działa podobnie jak radar: mikrofale są emitowane przez urządzenie odbijają się od obiektów, a zaburzenia w strukturze powracających fal są interpretowane przez sensor jako ruch. Czujniki ruchu mikrofalowe pozwalają wykrywać poruszające się obiekty również przez drobne przeszkody, takie jak przeszklenia czy cienkie ściany, a na ich działanie nie wpływają zmiany temperatury.

Czujniki ruchu zewnętrzne i wewnętrzne

Oferta F&F obejmuje szeroki wybór czujek ruchu zewnętrznych oraz wewnętrznych. Te pierwsze charakteryzuje większa odporność na potencjalnie szkodliwe czynniki występujące poza budynkami, na przykład opady atmosferyczne, wiatr, wilgoć, promieniowanie ultrafioletowe czy zmienne temperatury. W asortymencie F&F są dostępne czujniki ruchu zewnętrzne na podczerwień i mikrofalowe.

Dodatkowe funkcje w czujnikach ruchu F&F

Czujniki ruchu F&F są wyposażone w szereg przydatnych rozwiązań, które ułatwiają użytkowanie i sprawiają, że urządzenia są jeszcze bardziej praktyczne. Należy do nich na przykład funkcja obecności, czyli podtrzymanie działania urządzenia lub instalacji (przykładowo oświetlenia) przez jakiś czas nawet w momencie, gdy ruch chwilowo nie jest wykrywany – kiedy obiekt w strefie działania czujnika poruszy się ponownie, odliczanie czasu zaczyna się od początku. Inną przydatną opcją jest automat zmierzchowy, dzięki któremu czujnik ruchu zaczyna działać (wykrywać ruch i na niego reagować, załączając urządzenia i instalacje) dopiero wtedy, gdy jasność dookoła spadnie poniżej pewnej określonej wartości.

Dlaczego warto sięgnąć po czujniki ruchu F&F?

Ogromny wybór rozwiązań

W ofercie F&F dostępne są czujniki ruchu na podczerwień, mikrofalowe i laserowe, do zastosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków, z opcją montażu natynkowego, dopuszkowego czy sufitowego, z automatem zmierzchowym oraz funkcją obecności, a także wbudowane w elementy oświetlenia. Asortyment obejmuje urządzenia wykonane w różnym designie i wersjach kolorystycznych.

Wysoka jakość zastosowanych materiałów

Wszystkie modele czujników ruchu F&F są stworzone z wysokiej klasy materiałów – dotyczy to zarówno obudów i elementów montażowych, jak i podzespołów elektronicznych.

Precyzyjny projekt i wykonanie

Czujniki ruchu od F&F zostały zaprojektowane i wykonane z ogromną dbałością o każdy szczegół, a sposób ich funkcjonowania jest dogłębnie przemyślany. Dzięki temu ich obsługa jest prosta i intuicyjna.

Niezawodne działanie czujek ruchu

Dostępne w ofercie F&F czujniki ruchu na podczerwień i mikrofalowe charakteryzuje niezawodne, pewne działanie oraz niezrównana trwałość i żywotność, które wyróżniają je na tle podobnych produktów dostępnych na rynku.

Kompetentna i fachowa obsługa klienta

W razie jakichkolwiek wątpliwości, klienci F&F mogą liczyć na profesjonalną pomoc i doradztwo. Wszystkie czujniki ruchu dostępne w ofercie marki są dostarczane ze szczegółową instrukcją obsługi, a na stronie można znaleźć dokładne dane techniczne, schematy podłączeń oraz dodatkowe dokumenty, jak certyfikaty jakości i bezpieczeństwa.

Wybierając czujniki ruchu F&F, możesz mieć pewność, że sięgasz po niezawodne i trwałe produkty, które będą jednocześnie proste w obsłudze i zapewnią ci bezproblemowe użytkowanie przez długi czas.

 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.