Często zapychający się odpływ wanny: co może być tego przyczyną?

Remigisz Szulc
27.07.2020

Po długiej i przyjemnej kąpieli odkręcasz korek spustowy i… z niepokojem zauważasz, że woda spływa do kanalizacji bardzo wolno, praktycznie niezauważalnie. To jasny sygnał, że doszło do zatkania odpływu lub znacznego ograniczenia prześwitu rury kanalizacyjnej pod wanną. Jest to jeden z typowych problemów, z jakimi borykają się posiadacze wanien, ale też pryszniców. Jakie mogą być przyczyny częstego zapychania się odpływu? Sprawdź w naszym poradniku.

Niepoprawne podłączenie odpływu do kanalizacji

Warto od tego zacząć, bo może się zdarzyć, że osoba wykonująca podłączenie nieszczególnie się do tego przyłożyła. Sprawdź, czy nie podwinęła się uszczelka (delikatny przeciek może być niezauważalny spod obudowy wanny), oceń również spadek. Jeśli jest zbyt mały, to trudno oczekiwać, że po odkręceniu korka w odpływie zrobi się wir.

Spłukiwanie włosów

Włosy to zdecydowanie najczęstsza przyczyna zapychania się odpływu wanny. I tutaj weźmiemy w obronę panie: dotyczy to także włosów męskich, tych krótkich czy z twarzy (jeśli golisz się w wannie). Nawykowe spłukiwanie włosów zawsze prędzej czy później doprowadzi do zapchania się odpływu i konieczności jego odetkania – czy to przy użyciu środka chemicznego, czy ręcznie. W skrajnym przypadku może nawet dojść do tego, że trzeba będzie rozebrać całe podłączenie i wydłubać włosy ręcznie (co nie jest szczególnie przyjemne).

Używanie dużej ilości środków kosmetycznych

Być może ta informacja Cię zaskoczy, ale środki kosmetyczne również przyczyniają się do zapychania odpływu wanny. Zwłaszcza, gdy używasz ich bardzo dużo – np. wlewasz płyn do kąpieli bezpośrednio do wody, a następnie jeszcze myjesz ciało płynem pod prysznic. Efekt jest taki, że w odpływie oraz na powierzchni rur tworzy się maź, która wiążę różne zanieczyszczenia i tym samym zwęża światło rur.

Zbyt mały spadek rury kanalizacyjnej

Jest to poważny błąd instalacyjny, który mógł popełnić zarówno hydraulik, jak i osoba montująca wannę. Zbyt mały spadek skutkuje tym, że woda nie może swobodnie spływać do kanalizacji i zatrzymuje się w odpływie. Będzie to również powodować wydzielanie się przykrego zapachu z odpływu. Taką instalację trzeba szybko poprawić, co może wymagać niestety sporych przeróbek.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.