Czego możesz się spodziewać remontując łazienkę w starym mieszkaniu?

Antoni Kwapisz
05.07.2022

Remont łazienki zawsze jest olbrzymi wyzwaniem, a już szczególnie wtedy, gdy mówimy o łazience w leciwym mieszkaniu w bloku z wielkiej płyty. Tam to dopiero trafiają się kwiatki… Jeśli właśnie kupiłeś takie mieszkanie i szykujesz się do remontu łazienki, to lepiej mocno się trzymaj – również za portfel. Sprawdź, na jakie niespodzianki możesz napotkać.

Ekstremalna krzywizna ścian

Nikt oczywiście nie oczekuje idealnie prostych ścian w mieszkaniu w bloku z wielkiej płyty. Stopień krzywizny może Cię jednak wręcz zszokować – a już na pewno, jeśli nigdy wcześniej nie mieszkałeś w socrealistycznym budownictwie. Miejscami odchylenia mogą sięgać kilku centymetrów – i to na około dwumetrowej płaszczyźnie!

Jedno jest pewne: bez wyrównania ścian się nie obejdzie.

Patenty poprzedniego płytkarza

Dawniej płytkarze radzili sobie z krzywiznami na różne sposoby, często niezwykle kreatywne. Możesz się spotkać np. z tym, że płytki zostały przyklejone do styropianu czy płyt kartonowo-gipsowych podokładanych w miejscach, które najmocniej „lecą”.

Grzyb, zawilgocenie

Takie niespodzianki mogą na Ciebie czekać szczególnie pod starą wanną oraz zabudowaną umywalką. Dawniej nikt się tym nie przejmował, ponieważ ewentualne nieszczelności i tak nie były widoczne gołym okiem. Dopiero po wybebeszeniu całej łazienki Twoim oczom może się ukazać obraz małej budowlanej katastrofy.

Instalacje nadające się tylko do wymiany

Nie licz na to, że uda Ci się wyremontować łazienkę w starym mieszkaniu niskim kosztem. Spore wydatki będą Cię czekać jeszcze przed kupieniem nowych płytek czy armatury. Rozsądnie jest wymienić leciwą instalację wodną i kanalizacyjną, a przy okazji także elektryczną. Dzięki temu wyeliminujesz ryzyko, że w nowej, pięknej łazience za chwilę trzeba będzie kuć posadzkę czy ściany w poszukiwaniu źródła awarii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.