W okresie upałów każdy narzeka na osłabioną koncentrację i po prostu męczy się w nagrzanym biurze. Jeśli nie jest ono wyposażone w klimatyzację, to jedynym budżetowym ratunkiem będzie zakup cyrkulatora powietrza, potocznie nazywanego wiatrakiem. Wybór takich urządzeń jest ogromny, a my zalecamy, by od razu zainwestować w cyrkulator, który nie tylko spełni swoją funkcję i da ochłodę w upalne dni, ale także będzie pracować niezawodnie i bezpiecznie dla użytkownika. Na co zatem zwrócić uwagę przed zakupem wiatraka?
Cyrkulator powietrza zawsze dobieramy pod kątem wielkości pomieszczenia. W dużym biurze, o powierzchni powyżej 20 m2, w którym pracują co najmniej dwie osoby, nie ma sensu stosować małych wiatraków stolikowych, bo nie spełnią one swojej roli. Lepszym wyborem będzie cyrkulator podłogowy o dużej średnicy – ustawiając go na automatyczną zmianę położenia głowicy, można realnie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu i poczuć ulgę.
To kluczowy parametr. Moc wiatraka, podobnie jak jego wielkość, dobieramy do kubatury pomieszczenia (pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na wysokość pokoju). Tutaj zasada jest prosta: im mocniejszy cyrkulator, tym większy będzie jego potencjał w zakresie wymuszania ruchu powietrza. Zbyt słaby wiatrak będzie tylko irytować hałasem i zużyciem energii, nie dając przy tym uczucia ulgi.
Warto pamiętać, że cyrkulator powietrza nie powinien być skierowany centralnie na twarz użytkownika. Z tego powodu odradzamy zakup wiatraków stolikowych o małej mocy. Lepszym wyborem będzie duży cyrkulator podłogowy ustawiony z dala od stanowiska pracy. To minimalizuje ryzyko zachorowania na zapalenie zatok.
Cyrkulatory podłogowe zabudowane na stelażu są bardzo designerskie i zdecydowanie można je polecić, ponieważ przy odpowiedniej mocy są w stanie „obsłużyć” nawet spore pomieszczenie. Ich wadą jest natomiast to, że zajmują dużo miejsca na podłodze – trzeba na to zwrócić uwagę zwłaszcza, jeśli dany model ma możliwość obrotu głowicy (wówczas w jego bezpośrednim sąsiedztwie nie powinny się znajdować żadne przeszkody).
Wentylatory na nóżce są bardziej funkcjonalne. Można je łatwo przenosić, ustawić w ciasnym kącie i włączyć funkcję obrotu. Pamiętajmy jednak, że z uwagi na małą średnicę wiatraka, nie zapewnią tak skutecznej cyrkulacji powietrza, jak modele stelażowe.
Na pewno warto zainwestować w wiatrak z regulowaną prędkością obrotów. Zwykle dostępne są trzy skale prędkości, co jest o tyle korzystne, że umożliwia korzystanie z wiatraka w różnych warunkach termicznych. Gdy jest bardzo gorąco i trzeba szybko wymusić ruch powietrza w pomieszczeniu, wybieramy najwyższy bieg. W letnie dni ze znośną temperaturą możemy natomiast poprzestać na pierwszej prędkości obrotowej, nie ryzykując przeziębienia, bólu ucha czy zapalenia zatok.